Doom metal

Traditional doom metal, funeral doom metal, drone doom, stoner doom ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
umrlec
Administrátor fóra
Příspěvky: 2536
Registrován: úte 27. kvě 2008 19:22:04

Doom metal

Příspěvek od umrlec » ned 18. črc 2010 15:40:46

~ Doom metal ~

Charakteristika
Doom metal je odnoží metalové hudby, typickou pomalým tempem, podladěnými kytarami a oproti jiným subžánrům také hutnějším zvukem. Texty doplňují samotnou hudbu, která vypovídá o pocitech zmaru, strachu a bezmoci, blížící se zkázy. Samotný žánr je silně ovlivněn počáteční tvorbou Black Sabbath, kteří dali doom metalu jeho podobu skladbami jako "Black Sabbath" či "Into the Void". V první polovině to pak byly kapely jako Candlemass, Saint Vitus, Trouble nebo Witchfinder General , kteří spolu s Black Sabbath definovali doom metal jako samostatný žánr.

Historie
Počátky (sedmdesátá léta
Doom metal patří mezi nejstarší obdoby heavy metalu. Hudba Black Sabbath své kořeny v bluesu nezapře, nicméně zvuk kytar a tehdy neobvykle temná atmosféra daly heavy metalu jinou podobu a inspirovaly tak mnoho pozdějších kapel v jejich tvorbě. V raných sedmdesátých letech to byli kromě Black Sabbath také američtí Pentagram, kdož se významně podíleli na zrodu doom metalu.

Plíživý vzestup (osmdesátá léta)
Na počátku let osmdesátých vznikalo v Anglii a Spojených Státech stále více a více kapel, které přispívaly k posílení samostatnosti žánru. V roce 1982 vydali Witchfinder General své debutové album Death Penalty. V letech 1984 a 1985 to byli Saint Vitus se svým stejnojmenným albem, Trouble vydali Psalm 9 a světlo světa spatřilo také Relentless od Pentagram. Švédští Candlemass je následovali o rok později se svou první nahrávkou Epicus Doomicus Metallicus, podle níž nese žánr i své jméno.

V osmdesátých letech byl doom metal hluboce undergroundovou záležitostí, jejímž základem byly úzké kruhy fanoušků. Ve světě převládala popularita především speed a thrash metalu, komerčně úspěšnější pak byl glam metal. Ve své podstatě pomalejšímu a temnějšímu doom metalu se v tomto období nedostávalo příliš pozornosti.

Žánrové rozčlenění
Naopak v letech devadesátých začaly mnohé kapely experimentovat a rozšiřovat tak dimenze v rámci žánru. Hudbu těch, kdož zachovali tradici a pokračovali v duchu Black Sabbath a jim podobných, dnes označujeme jako traditional doom metal. Typické jsou střednětempé až pomalé skladby dokreslené čistým vokálem, příležitostně doplněné hlubokým chrčivým zpěvem a jekotem. Zástupci v dnešní době jsou jmenovitě Ogre, Reverend Bizarre či Witchcraft.

S příchodem death metalu začaly o něco později vznikat také kapely kombinující doom metalové a death metalové prvky. Specifickým se stal především growling, střídající se s čistými vokály, doplňující temnou atmosféru doom metalové hudby. Za průkopníky death/doom metalu jsou považováni Dream Death, kteří po vydání jediného alba položili základy kapely Penance, která se posunula směrem k tradičním kořenům doom metalu. Dream Death byli krátce nato následováni skupinami jako Goatlord, Winter, Paradise Lost, Anathema a My Dying Bride.

Stoner doom, stoner metal či psychedelic doom jsou označení pro doom metal s psychedelickými prvky. Stoner doom má často výraznou basovou linku a mnohem častěji také uživá kytarových efektů. Na stoner doom se můžeme dívat jako na pomalejší a hutnější formu stoner rocku, přestože se oba styly zrodily a vyvíjely současně. Směr této odnože určila v raných devadesátých letech uskupení jako Kyuss, Sleep, Electric Wizard nebo Acid King.

Sludge doom je další z odnoží doom metalu, která kombinuje jeho prvky s hardcore punkem a jižanským rockem. Textově se kapely zaměřují především na politická témata, drogovou závislost a problémy ve společnosti. Tento styl vznikl spolu s kapelami Eyehategod, Crowbar, Acid Bath či Grief.

Funeral doom metal je mnohými chápán jako nejtemnější ze všech doom metalových subžánrů. Typický je svým velmi pomalým tempem, zkresleným zvukem kytar a zvláště pak vokálem, většinou growlingem. Můžeme se setkat i s klávesami nebo syntetizátory, jichž se používá pro vytvoření "snové" atmosféry. Základy tomuto směru položily kapely jako Funeral, Thergothon, Skepticism a Esoteric.

Za zmínku jistě stojí i styl zvaný drone doom metal. Je specifický tzv. drony - notami či akordy, které jsou udržovány a opakovány po určitou část skladby. Drone doom obsahuje kromě jiného i prvky noisu a minimalistické hudby. Za jeho vznikem stojí kapely Earth, Boris či Sunn O))).

Sepsala: blackcrowned.first


Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Doom_metal
http://www.doom-metal.com/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host