Heavy metal

Heavy metal
Odpovědět
Uživatelský avatar
umrlec
Administrátor fóra
Příspěvky: 2536
Registrován: úte 27. kvě 2008 19:22:04

Heavy metal

Příspěvek od umrlec » sob 31. črc 2010 23:07:01

~ Heavy metal ~

Heavy metal je hudební žánr, který se vyvinul na přelomu 60. a 70. let. Tento pojem může být chápán různými způsoby.
1. synonymum pro hard rock
2. tradiční heavy metal (většinou) - s eliminovanými prvky blues (odlišnost od hard rocku)
3. zastřešení všech subžánrů (v tomto případě se používá také zkrácené označení metal)

Heavy metal má kořeny v hard rocku. Mezi průkopníky žánru patřili Black Sabbath (jejichž stejnojmenné debutové album vydané v roce 1970 je považováno za první heavy metalové album vůbec), Deep Purple a Led Zeppelin. V 70. letech se na scéně objevili také Judas Priest, kteří pominuli bluesové prvky a přinesli také typickou metalovou módu (inspirací byly návštěvy zpěváka Roba Halforda v sexshopu). Na přelomu 70. a 80. let se objevila tzv. NWOBHM (New Wave Of British Heavy Metal - nová vlna britského heavy metalu) v čele s kapelami jako Iron Maiden, Motörhead nebo Saxon.

Charakteristika
Heavy metal je typický energickým tempem a razantností. Strohé, prudké a izolované rytmické části se spojují do rytmických frází s osobitou, často trhavou strukturou. Tyto fráze slouží jako základ rytmických průvodů a melodických figur zvaných riffy, které mají za následek „chytlavost“ písní. Zpěv v tradičním heavy metalu inklinuje k vysokým tónům.
Tempo v raném heavy metalu mělo sklon k pomalosti až těžkopádnosti, nicméně koncem 70. let začaly být živou součástí žánru rozmanitá tempa. Metalová tempa první dekády 21. století se pohybují v rozmezí od pomalých baladických temp (čtvrtinová nota = 60 úderů za minutu) až po extrémně rychlá tempa, tzv. „blast beaty“ (čtvrtinová nota = 350 úderů za minutu).

Typickým výrazovým prostředkem heavy metalu jsou powerchordy (souzvuk primy a kvinty, někdy se přidává i oktáva). Časté jsou harmonické vyhrávky (např. mnoho skladeb od Iron Maiden), někdy se rozširují i o harmonická sóla, kdy je stejné sólo nahráno (minimálně) dvakrát, jen s jinými konkrétními tóny.

Modální harmonie
V tradičním heavy metalu se často využívají modální stupnice, především aiolský a frygický modus.

Příklady využití aiolského módu:
Judas Priest - Breaking the Law
Iron Maiden - Hallowed Be Thy Name
Accept - Princess of the Dawn

Příklady využití frygického módu:
Mercyful Fate - Gypsy
Megadeth - Symphony of Destruction
Sodom - Remember the Fallen

Metal je ovlivněn klasickou (vážnou) hudbou. Většina hudebných prvků, které si osvojili heavymetaloví muzikanti, má původ v baroku, klasicismu a romantismu.
Častými motivy textů jsou sex, násilí a mystika.

Historie
Začátky
V roce 1968 vydali Blue Cheer album Vincebus Eruptum. Album obsahovalo cover verzi „Summertime Blues“ od Eddieho Cochrana, která se považuje za první heavy metalovou nahrávku. V tom samém roce vzniká kapela Black Sabbath. O rok na to vydávají Led Zeppelin své stejnojmenné debutové album. Black Sabbath vyvinuli v hudbě tvrdý zvuk. Kytarista Tony Iommi, který si pár let předtím způsobil pracovní úraz, podladil svou kytaru a začal hrát powerchordy (aby mu hra nezpůsobovala bolest). Dalšími kapelami tohoto období byli Uriah Heep nebo Scorpions. V roce 1974 odchází Rocka Rolla od Judas Priest. Ti odstranili bluesové prvky a zavedli spolupráci dvou sólových kytar (K. K. Downing a Glenn Tipton). Později také definovali metalovou módu.

Přelom 70. a 80. let
Ke konci 70. let se na scéně začaly objevovat skupiny, které si všimly klesajícího zájmu o heavy metal (zásluhu na tomto poklesu měly žánry disco a punk, který udeřil v polovině 70. let). Undergroundové metalové kapely se rozhodly vzít všechno do vlastních rukou a založit nezávislá specializovaná vydavatelství. Postupně si však tétoo nové generace začaly všímat hudební časopisy jako Sounds nebo New Musical Express. Kapely NWOBHM (Iron Maiden, Motörhead, Saxon, Diamond Head, Def Leppard a další) daly heavy metalu nový dech. Například Judas Priest zhutnili zvuk, omezili bluesové vlivy a více si potrpěli na rychlá tempa.

80. léta
Mezi roky 1983 a 1984 vzrostla prodejnost heavymetalových nahrávek z 8 na 20 procent všech nahrávek prodaných v USA. Spousta předních odborných žánru zasvěcených časopisů započalo svou činnost. Patřili k nim například Kerrang! (založený 1981) a Metal Hammer (1984). V roce 1987 začala MTV vysílat pořad Headbanger's Ball, zasvěcený výlučně heavymetalovým videoklipům. Metalová komunita se rozdělila na dva hlavní tábory, na příznivce komerčního zvuku a na přívržence undergroundu pohrdajících populárním stylem (hlavně glam metal, prezentován kapelami jako Mötley Crüe nebo Twisted Sister), kterému přezdívali „lite metal“ nebo „hair metal“. V 80. letech se vyvinuly také další odnože heavy metalu.

90. léta
Pod tlakem alternativního rocku začal zájem o metal opět klesat. Glam metal byl prakticky odepsán, jeho kapely musely přitvrdit. V roce 1993 odešli Rob Halford a Bruce Dickinson ze svých kapel (Judas Priest a Iron Maiden) aby se věnovali sólové dráze. Na scénu se dostáva tzv. alternativní metal, který ačkoli ovlivněn heavy metalem a jeho podžánry, sám není jeho podžánrem, protože je znatelně ovlivněn i různymi jinými (nemetalovými!) prvky, přičemž opomíjí mnoho pro metal typických prvků. V roce 1996 začíná Ozzy Osbourne svůj festival Ozzfest. Začalo se mluvit o obrodě heavy metalu.

Současnost
Popularitu si získal žánr zvaný metalcore, vycházejíci z crossover thrash metalu. Některým novým kapelám se začalo přezdívat retro-metal (například The Darkness nebo Wolfmother).

Sepsal: Nocturnalle


Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host