Pagan & Viking metal

Pagan metal a Viking metal
Odpovědět
Uživatelský avatar
umrlec
Administrátor fóra
Příspěvky: 2536
Registrován: úte 27. kvě 2008 19:22:04

Pagan & Viking metal

Příspěvek od umrlec » pon 19. črc 2010 19:42:36

~ Pagan metal ~

Pagan metal je termín pro heavy metalovou hudbu kombinující extrémní prvky metalu s "předkřesťanskými tradicemi té dané kultury či regionu prostřednictvím tematického konceptu, prostých melodií, neobvyklých hudebních nástrojů či archaického způsobu mluvy", obvykle také odkazující na folk metal a black metal. Norští In the Woods... byli jednou z prvních kapel, označených právě termínem pagan metal. Marc Halupczok v magazínu Metal Hammer uvedl, že to byla skladba "To Enter Pagan" od skupiny Primordial, která významně přispěla k vymezení tohoto žánru.

Charakteristika
Heri Joensen, vokalista Týr, se o kapelách hrajících pohanský metal vyjádřil jako o skupinách, které pojednávají o "předkřesťanských, evropských tradicích, ať už historických nebo mytologických" a poznamenal, že jsou "hudebně velmi rozmanité, neboť jde především o textovou složku". Některé kapely jsou známy svou energičností a veselostí, kdežto naopak hudba jiných skupin v tomto žánru je drsná a ponurá. Vokály se pohybují v širokém rozsahu, od melodických popěvků až k temnému growlingu.
Pagan metalová uskupení jsou mnohdy úzce propojena s viking metalem a folk metalem. Hudba například takových Moonsorrow či Kampfar by se dala zařadit ke všem třem těmto žánrům.

Historie
Pohanskou tématiku již v sedmdesátých a osmdesátých letech vyhledávaly například kapely Led Zeppelin a Manowar, a přestože mezi jejich hudbou a hudbou pagan metalových kapel je pramálo společných aspektů, mnozí jim dnes přisuzují vliv na kapely jako Bathory, Enslaved, Amorphis či Skyclad.
Chrigel Glanzmann (Eluveitie) označuje Skyclad za vůbec první pagan metalovou skupinu, poukazuje na to, že že kapela kombinovala prvky heavy metalu s keltskou folkovou hudbou "takovým způsobem, který byl skutečně inspirující". Oproti tomu Heri Joensen hovoří o Bathory jakožto o ve svém žánru prvních. Názory v tomto ohledu se různí.~ Viking metal ~

Viking metal je subžánr heavy metalové hudby, charakteristický svým důrazem na severskou mytologii, pohanství a jak název napovídá, také éru Vikingů.

Charakteristika
Kapely spadající do tohoto žánru bývají ovlivněny death metalem, black metalem a v některých případech také power metalem. Hudba je často podtržena tesklivými melodiemi kláves, rozsah vokálu nelze jasně vymezit - můžeme se setkat jak s čistým zpěvem, tak s growlingem. Tak jako folk metalové skupiny, i viking metalová uskupení využívají akustických a různých neobvyklých hudebních nástrojů.

Historie
Průkopníky tohoto žánru byli švédští Bathory. První album této skupiny spatřilo světlo světa v roce 1984 a je mnohými považováno také za první black metalovou nahrávku. Čtvrtá deska této kapely byla vydána v roce 1988 a obsahuje dvě skladby, které již lze skutečně označit jako viking metalové - "A Fine Day to Die" a "Blood Fire Death". V roce 1990 byla následována vydáním Hammerheart, mezní nahrávkou, také řečenou jako "archetyp viking metalu".
Roku 1991 se dali dohromady také norští Enslaved. Jejich debut Vikingligr Veldi pochází z roku 1994. Inspirováni Bathory, Enslaved prohlásili, že by chtěli "tvořit hudbu, zasvěcenou převypravování norských legend a starých tradic".

Sepsala: blackcrowned.first


Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pagan_metal
http://en.wikipedia.org/wiki/Viking_metal

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti