Ulver

Těžko zařaditelný metal
Odpovědět
Alexandr
Kontaktovat uživatele:

Re: Ulver

Příspěvek od Alexandr » sob 09. led 2010 17:20:00

Přesně tomu co jsi popsala se říká experimentální hudba...nejdůležitější je nesnažit se ji nikam zařadit nebo s čímkoliv porovnat. Každý člověk vnímá hudbu trochu jinak a tohle je myslím natolik specifické (ať už tam je slyšet inspirací kolik chce, to je mi opravdu jedno), že není lehké aby se to někomu zalíbilo(téhle věty si možná raději nevšímej, přijde mi divná X-D ). Mě se zalíbili okamžitě a...prostě jsem jim už naprosto oddaný(a to je poslouchám v podstatě chvíli).
Ale stejně se z tohoto příspěvku nikdo nic nového nedozví, takže raději konec :-D
(btw, už dlouho se chystám napsat něco k Shadows of the Sun, snad se k tomu brzo dokopu)

khamul

Příspěvek od khamul » sob 09. led 2010 17:54:14

To bude možná otázkou úhlu pohledu, ale nemá náhodou experimentální hudba přinášet něco nového?

Do rámce experminetální hudby by se Ulver dali zařadit jen tehdy, pokud bychom na ně hleděli jako na kapelu metalovou. A to je věc od které se oni sami distancovali (hlavně tedy Garm a jeho prohlášení o jejich metalové éře), a hle najednou na koncertech hrají skladby z debutu. Nezavání to trochu vypočítavostí? Stejně jako najednou touha koncertovat, zvláště v souvislostech toho, že Garmův odchod z Arcturus byl z části podmíněn tím, že ostatní členové chtěli koncertovat a on ne.

Pokud je budeme v kontextu veškeré hudby, jak sám Garm chce, tak tam není to, díky čemu bychom je mohli nazvat experimentálními průkopníky, avantgardou... A to proto, že to co od Ulver slyšíme tu už bylo před nimi.
V humusu tkáně kol,
v zadýchaném humusu tkáně
toho prázdna
mezi tvrdostí a ochablostí.

Alexandr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexandr » ned 10. led 2010 1:22:39

Sám nemůžeš tvrdit že Ulver se za metalovou kapelu považovat dají. Ano, jejich prvních pár dem/alb bylo metalových ale jak ostatně sám Garm později řekl, byl to jen experiment od kterého se "odpíchli" dál.A v hraní starší tvorby na koncertech vypočítavost opravdu nevidím...copak je to zakázané? Lidé chtěli slyšet/vidět jejich starou tvorbu živě, dostali to.

Ostatně všechno koncertování započalo právě kvůli velkému náporu fanoušků. Nevím jaké důvody k nevystupování měl Garm u Arcturus, zde to ale bylo (jak jsem četl v rozsáhlém rozhovoru) kvůli strachu z neúspěšného a složitého(jejich plánem nebylo pár lidí postávajících na jevišti a notebooky) převedení atmosféry alb na pódium.

Experimentálnost Ti vyvracet nebudu, v téhle oblasti se příliš nevyznám (ale druhou skupinu znějící jako Ulver jsem neslyšel, budu vděčný za příklad) a...existuje snad nějaký jiný žánr kam by se dali zařadit? (není alespoň částečným znakem experimentálnosti/avantgardy nezařaditelnost do žádné z dávno vzniknuvších škatulek?)

khamul

Příspěvek od khamul » ned 10. led 2010 10:03:40

Nezařaditelnost? Nevím, můžeš udělat jakoukoliv koláž, která nepůjde zařadit a pořád to nebude experimentální. Pod pojmem experimentální/progresivní/avantgardní si představuju něco, co přináší postupy zatím neviděné a neslyšené, něco nového.

Jak již jsem psal, Ulver neznějí jak přesně jedna skupina, ale jako kombinace více. Když se podíváme na glitchová alba, tak uslyšíme Fennesze, když se podíváš na techniku Garmova zpěvu (obzvláště na albu posledním), tak slyšíš Davida Sylviana, v další případech (nejzjevněj asi na Quick Fix of Melancholy) se zase vynoří přízrak Coil a dalších.
Ale neznamené, že se ti jmenovaní líbit, musí, přeci jen Ulver spojují do jaksi typického celku, který se moc hezky poslouchá.

Já neříkám, že Ulver rád nemám, jen je nepovažuji za něco extra vymykajícího se všem žánrům, něco jedinečného. Ovšem tenhle pohled je pochopitelný ze strany metalistů, kteří na jiné žánry ohledy neberou. Pár jejich desek mám vážně rád, jmenovitě debut, Nattens Madrigal a Perdition City. Ostatní už se mi prostě nezdají takové, považuji je za pouze v něčem hezké, ale celé si je už nepouštím.

Ad Ulver a Metal, já nic netvrdil, jen jsem uvažoval z jakého pohledu by se z mé strany dali považovat za experimentální/avantgardní skupinu. To že na svých metalových albech, od kterých se nyní distancují byli nejosobitější a nejsvější je věc jiná. (a ač nemám rád "Williama Blakea", tak jí pořád považuju za jejich možná poslední desku, která nese jejich charakteristické znaky)
A neřekl jsem, že hrát metal v jejich případě je zakázané, jen jsem upozornil na to, že Garm se svým způsobem od metalu distancoval. A to, že lidé tohle chtěli nějakým znakem vypočítavosti? Nemělo by být podstatou avantgardy šokovat etc.? Tudíž udělat něco co nikdo nečeká (teď mě napadá, že tím si možná trochu protiřečím, že Ulver prokázali svou avantgardnost tím, že zahráli něco, o čem se vyjadřovali jako chybě :-) ).

O tom jaké důvody měl Garm k nevystupování se přít nehodlám, protože to nemůže vědět nikdo jiný než právě on sám.
V humusu tkáně kol,
v zadýchaném humusu tkáně
toho prázdna
mezi tvrdostí a ochablostí.

Alexandr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexandr » pon 11. led 2010 21:05:30

Trochu jsem přemýšlel a možná Ti ám zčásti za pravdu. Ten Tvůj minulý post na mě působil jako bys prohlášením o jejich neexperimentálnosti říkal, že za nic nestojí a jenom kopírují ostatní. Přece jen je takových skupin naprostá většina a i ty můžou být kvalitní. Myslím že není možné pořád jen přicházet s něčím novým, jednou se zdroje prostě musí vyčerpat, tedy i správné užití a propojení již vymyšlených postupů je cesta. Jak jsi sám napsal, kvalita Ulver asi přece jen není tak úplně v přinášení něčeho nového ale v braní si inspirace z mnoha různých zdrojů a poté spojování všeho do nově znějícího celku.
Jak se říká, vše už bylo vymyšleno :-D

btw: Stáhnul jsem Secrets of the Beehive Davida Sylviana. Díky za "tip", je to skvělé :-)

Nihilist
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nihilist » pon 11. led 2010 23:05:24

Původně jsem se do tohoto rozhovoru vůbec nechtěl zapojovat, ale nedá mi to a jako fanoušek Ulver (což bych nechtěl aby ovlivnilo to, co budu psát, jakož i váš pohled na mé myšlenky - budu se snažit spíš vypíchnout to, co mi obecně vadí na podobných polemikách) se tedy vyjádřím.
Tak to vezmu nějak posutpně:

Ad Kath: Na jejím komentu mi vadilo to, že když popisuje jejich styl (či ony inspirace), tak si jakoby (možná to tak cítím jen já) klade absolutní nárok na pravdu (když to řeknu přehnaně). Co v tom, Kath, slyšíš, nemusí v tom slyšet ostatní. Stačilo prostě říct, že vám chutná :-D (tedy spíš nechutná).

Ad Avantgarda, Experimentální hudba:
Ono je asi otázkou názoru, zda spojovat tyto dva žánry dohromady nebo ne. Avantgarda může být experimentální, ale experimentálnost nemusí být avantgardní.
A když se tady mluvilo o "podstatě avantgardy" a její šokovatelnosti... No můj názor je, že podstata avandgardy vlastně žádnou ustálenou podstatu už z principu mít nemůže. Co je podstata? Nějaký základ, něco co stojí pod něčím, něco co nese ostatní případky, akcidenty, neboli nahodilosti. A pokud má být něco, jak správně řekl Khamul o avandgardě, průkopnického - nového, tak musí být podstata toho každého dalšího nová, což se asi pak nedá označit za nějakou obecnou podstatu. O podstatě avantgardy by tedy možná bylo možno přemýšlet až zpětně. ... Dvě avantgardní tělesa přece potom nemůžou mít stejnou podstatu, budou to dvě různé podstaty... Takže avantgarda nakonec ani není, nebo by, podle mě, neměla být žánrem. Je to něco co nemůžeme označit nějak jinak, protože takové označení zatím neexistuje. Je ale celkem pravděpodobné, že pokud se daná avantgardní skupina chytne a začnou ji napodobovat další, tak z počátku se taky budou označovat za avantgardní, i když o avantgardu ve svém slova smyslu nepůjde, a tak se z nich utvoří nový žánr. Za avantgardní by se pak dala považovat jen ta první kapela, ale i od toho se ustoupí a bude se označovat jako původce nového žánru.
A co vlastně pak znamená experiment? Když to slovo rozeberem... Ex=z, pryč/per=skrze, přes/mens=mysl (z lat.) ... = Něco, co vznikne za pomoci mysli, která ale pracuje s něčím zvenku. Takže z toho mi plyne, že experiment má nějakou základní ideu, podstatu společnou, ikdyž výsledek bude asi pokaždé jiný.
Asi bude mnohem snazší experimentovat, než "avantgardovat" (to je ale blbost :lol: ).

(To jsem vymýšlel teď, takže to nepovažuju za nějaké mé konečné myšlenky, jen jsem se zamyslel nad těmi termíny, když se tu o nich tak diskutuje. Souhlasit s tím nikdo nemusí)

No a co se týče toho, jestli se Ulver od svých počátků nějak dnes distancují, proč začli koncertovat, proč Garm odešel z Arcturus - o tom myslím nikdo nemůžeme nic vědět.
Vždyť je to lidské. Lidé prostě dělají chyby, mění své názory, atd.
Já to vidím tak, že si prostě Garm řekl: "Tak a teď mám chuť si zazpívat a zahrát nějaké koncerty a fesťáky, schválně co na to budou lidi říkat..." Ohlasy byly slušné, tak si řekl, proč si nezvazpomínat na staré časy... Tak si sem tam zahrajem i nějakou tu blackeřinu... :lol:

Tak... to je jen můj skromný názor na věc...
Prostě je to vždycky o tom jednom - o vkusu. Buď se mi to líbí, nebo ne. A mě se jejich hudba skutečně líbí. Neznám jinou kapelu, která by hrála podobně (asi toho znám málo). O tom, jestli a čím se inspirují, nebo jestli vykrádají ostatní kapely se přít nehodlám. Na to už každý z vás názor má a jak je známo, lidé názory mění neradi a dokáže to málokdo.

Závěrem ještě řeknu, co už jsem asi říkal... Že můj zážitek z jejich koncertu na loňském Brutalu byl prostě naprosto úchvatný... a zatím asi snad jeden z mých nejkrásnějších hudebních zážitků, které mám. MĚLO TO DUŠI.

No... a pak se omlouvám, že jste museli číst tyto moje žvásty, pokud jste došli až sem :parohac:
Jenom kdo velce váhá, velce rozhodne se.

VH

Kathory

Příspěvek od Kathory » pon 11. led 2010 23:33:34

No, tak tohle jsem tady vážně rozpoutat nechtěla :-/ Nemám vůbec tušení, o čem se tady tak sáhodlouze rozepisujete, neznám žádný ten název, co jste vypsali a neznám žádné podrobnosti, takže k tomu asi nic moc nenapíšu...

Prostě jsem vzala jednu kapelu, o které se tady tak často mluví, slyšela jednu písničku, která se mi moc líbila, stáhla pár alb, poslechla a napsala, jak na působí, co ve mně vyvolává a co v ní slyším. Abych se nedostala (po předchozích zkušenostech) k tomu, aby mě někdo nenařkl s patentem na pravdu, tak jsem v tom svém příspěvku celkem okatě psala přivlastňovací výrazy, kterým jsem celé to působení vztáhla čistě na sebe. Jak vidno, příště to budu muset asi vždycky vytučňovat :stare: To, co v čem slyší ostatní, je mi upřímně jedno, já v tom slyšela to, co jsem napsala, a v žádném případě bych si nedovolila to nikomu brát. Něco tak strašně relativního jako vkus a zaujetí, které vzniká v očích/uších toho, kdo se dívá/poslouchá, snad ani nestojí za tolik slov.

A k té experimentální hudbě:
Nejsem zarytý posluchač žádného stylu a z experimentální hudby jsem toho slyšela dost málo na to, abych mohla soudit (proto to většinou ani nedělám, a příště si to asi i víc rozmyslím), ale dokáži si představit v čem spočívá pointa a není to to, co mi na Ulver vadí. Mně osobně prostě neladí, nepřijde mi jejich hudba přirozená a nedokázala jsem si je vychutnat, protože mi ze všech stran zněly různé asociace s něčím, co mi k sobě vůbec nepasovalo. Nicméně nervové buňky a synaptické přenosy jsou u každého diametrálně odlišné. Jen jsem nechtěla skončit u toho, aby stačilo říct, že mi prostě nechutná. Nechutnalo a také jsem napsala proč. :-P
Bo tak život chode... :winky:
http://kacatko.wordpress.com

Lopez
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lopez » úte 12. led 2010 14:45:50

Od Ulver jsem v podstate nic neslysel, ale jejich koncert na lonskem Brutalu na me pusobil skvele. Od zacatku do konce jsem se nechal jejich hudbou unaset a to promitani tomu stejne jako predlonsky rocnik u Neurosis dodavalo spravnou atmosferu. Skoda jen tech par lidi, co kazili tu atmosferu.
Kolikrat musi člověk zemřít, aby si vubec uvědomil, že žije.

Brest
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Brest » pát 22. led 2010 20:26:39

Párkrát jsem poslechnul desku Bergtatt a musím říct, že je to paradní album. Atmosféra, čistý vokál a akustické pasáže prostě nemají chybu. Už se těším, až si poslechnu jejich novější tvorbu. Podle ukázky to snad nebude špatné, i když bych byl radši kdyby zůstali u blacku/folku, nebo kdo ví co to bylo. ;-)

Alexandr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexandr » čtv 28. led 2010 18:38:51

Kath: Myslím že na Tvůj názor nikdo neútočil (alespoň já ne). Alespoň se objevilo pár diskuzipřipomínajících postů :-D .
btw:
Obrázek
:rock: 8-) :-D

Odpovědět