Psí vojáci

Rock, post-rock, progressive rock, hard rock, alternative rock, noise rock, shoegaze ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
karinaut
Příspěvky: 496
Registrován: sob 31. kvě 2008 18:31:55

Psí vojáci

Příspěvek od karinaut » stř 18. čer 2008 17:49:05

Psí vojáci
ObrázekObrázek


Pražská kapela, jejíž ústřední postavou je zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol, oslaví na podzim 2004 dvacet pět let své existence. Poprvé veřejně vystoupila roku 1979 na legendárních Pražských jazzových dnech (většině z nich bylo tehdy 13 let!) a vzápětí se stala předmětem zájmu Státní bezpečnosti, takže nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. Během několika let skupina prošla změnami stylu i obsazení. Zpočátku textařsky spolupracovala s Filipovým bratrem Jáchymem, později začal skládat texty sám Filip. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně) a její domovskou scénou se stal pražský Juniorklub Na Chmelnici (nyní působící v Paláci Akropolis).

Po devětaosmdesátém se Psí vojáci stávají oblíbenou koncertní atrakcí a Kromě klubových koncertů se účastní i řady festivalů. Podnikli klubová turné po Maďarsku, Rakousku, Německu a Holandsku, představili se na festivalech v Belgii (Eurorock s Jesus and Mary Chain) a ve Francii (Belfort s Carlosem Santanou). Jejich písně byly použity ve filmech (Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli), podíleli se i na scénické hudbě k několika divadelním představením. Hudba Psích vojáků má kořeny ve světovém undergroundu, značný je však i vliv skladatelů druhé půle 18. století.

Filip Topol příležitostně vystupuje také sám s pianem a repertoárem ze svých sólových alb, která jsou jeho nejniternější výpovědí.


Žiletky :rock: :love:

Uživatelský avatar
Kathory
Příspěvky: 1364
Registrován: sob 31. kvě 2008 20:13:34

Re: Psí vojáci

Příspěvek od Kathory » ned 08. úno 2009 21:44:57

Jedno z nejstarších témat této sekce a bez odezvy... :-)

Na Psí vojáky jsem narazila při jedné velice filosoficky ztématizované návštěvě čajovny a zanechaly ve mně obrovskou stopu. Česká underground scéna má jistojistě něco do sebe... Žel skladbu, kterou tam hráli nemohu najít :-( Jen vím, že byla nádherná, pomalá a neskutečně silná. Projela jsem celé YT a všechny skladby, které tam jsou a nejsilněji na mě působily výše zmíněné Žiletky, skladba Kruhy, a také Russian mystic pop Op. II. Z tamního poslechu jsem měla opravdu husí kůži, a to aniž by jejich hudba byla pro mě nějak líbivá... Vskutku zajímavé, jako kdyby pronikala do naprostého nitra :-)

15. 4. by měli mít v Ostravě koncert, asi se neudržím a přijdu se na ně podívat :-)
Bo tak život chode... :winky:
http://kacatko.wordpress.com

Uživatelský avatar
John Sinclair
Příspěvky: 1614
Registrován: stř 11. čer 2008 19:46:03

Re: Psí vojáci

Příspěvek od John Sinclair » úte 10. úno 2009 15:50:21

Jo,to sem jako mladší hodně žral :-D :ano:

Fidla Zig

Re: Psí vojáci

Příspěvek od Fidla Zig » stř 30. pro 2009 23:39:30

známe :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti