Karpina

Rock, post-rock, progressive rock, hard rock, alternative rock, noise rock, shoegaze ...
Odpovědět
Nokturrnus
Kontaktovat uživatele:

Karpina

Příspěvek od Nokturrnus » ned 13. lis 2011 11:11:24

Obrázek
Krajina pôvodu: Slovensko
Rok založenia: 1989
Témy textov: 3S/SSS (Sex, smrť, Slovensko)
Žáner: hybrid punku a metalu, občas prímes iných štýlov

Zostava
Peter Deák - spev, do roku 2010 gitara
Peter Guláš - basa
Tomax Gábriš - gitara
Martin Struhár - gitara
Viliam Štrba - gitara
Dr. Victor - bicie

Bývalí členovia (niektorí)
Elvis (Ľudovít Gálka) - spev
Ivan Lacko - basa
Matúš Porubjak - gitara
Robo Tešovič - bicie
Dano Mathia - bicie
Martin Števko - bicie

Diskografia
Demo(n) pomsty (1993)
Prievidza (2006)
3PTYCH.SK (2009)

Karpinu založili bývalí členovia punkových skupín Mladé Rozlety a Zóna A. Ich texty sú plné humoru, satiry, kontroverzie a aj vulgarizmov. Témy svojich textov zvyknú označovať ako SSS/3S - sex (Berta, Pysky, Ing. Horváth, Incest...), smrť (Hirošima, Tsunami, Nekromanca...) a Slovensko (Prievidza, Slovenský národ...).

Zvyknú robiť aj pretextované covery na iné piesne (Prievidza [Amerika], Doktor Fico [Macarena], Neľútostný Ariel [Slnko nevychádzaj]...), na albumoch sa ale podobné veci až na Prievidzu nenachádzajú (maximálne tak občas použijú úryvok, napríklad v Tsunami použili pasáž z country piesne Auctioneer od Leeroya van Dyke, v naších končinách známu skôr ako Prodavač od Michala Tučného).

Stručná história
Pôvodnú zostavu Karpiny tvorili Elvis (spev), Ivan Lacko (basa), Matúš Porubjak (gitara) a Robo Tešovič (bicie). Posledný menovaný bol ale dosť slabý, preto ho rýchlo vymenil Martin Števko, súčasne Porubjaka strieda Peter Deák.

V roku 1993 sa po prvý krát objavujú v televízii, konkrétne v relácii RG Tip (ktorú moderoval Robo Grigorov). Zahrajú tam piesne Hirošima a Slovenský štát. Najmä tá druhá menovaná spôsobí kapele isté problémy, keďže v nej "urážajú" vtedajšieho premiéra Vladimíra M.

Nasledujúce roky sa budú niesť v znamení veľmi sporadických koncertov predovšetkým v Bratislave (čiastočne kvôli zákazom, no najmä kvôli Elvisovej ješitnosti, ktorému sa nechce kocertovať často, už vôbec mimo Bratislavy) a dosť nejasných zmien v zostave, keď sa popri Elvisovi a Petrovi vystriedajú rôzni muzikanti (za bicími sa napríklad jednu dobu objaví aj toho času budúci bubeník Iného Kafe, Dano Mathia).

Niekedy v roku 2006 tvoria zostavu kapely Elvis, Deák, navrátilec Števko, Peter Guláš (basa) a Tomáš Gábriš (gitara). V tejto zostave nahrávajú album Prievidza. Najznámejšou skladbou z tohoto albumu je asi titulná vec. Klip sa točí k piesni Nekromanca.

Števka potom nahradí Viktor Gieci (Dr. Viktor, Klose). Karpina pripravuje svoj druhý album s pracovným názvom Svätá stolica. Tento názov je však zavrhnutý a neprejde ani alternatíva Sex smrť Slovensko, takže nakoniec album dostáva názov 3ptych.sk a vychádza v roku 2009.

V roku 2010 odjakživé problémy s Elvisom (pre trochu viac detailov rozhovor s Deákom, kde sa aj tejto téme venuje) vrcholia. Skupina síce už pár posledných rokov koncertovala častejšie, ale pán Gálka dáva kapelu až na posledné miesto vo svojom živote. Pred jedným koncertom v Modre sa po neúspešnom hľadaní kultúrneho domu (kde malo byť vystúpenie) rozhodol vrátiť domov, aby sa mohol pozerať na americký futbal, takže koncert musel byť nakoniec zrušený. Následne Elvis prakticky prestal s kapelou úplne spolupracovať.

Spevu sa ujal Deák. Pôvodne pokračoval aj ako gitarista, ale čoskoro sa objavili problémy, keď nezvládal súčasne hrať aj spievať, navyše sa mu pri hraní ťažko pamätali texty. Preto post gitaristu opustil a rozhodol sa venovať len spevu. Na gitare ho nahradili hneď dvaja noví členovia, Martin Struhár a Viliam Štrba. Kapela odvtedy funguje v šesťčlennej zostave Deák, Guláš, Tomax, Struhár, Štrba a Dr. Viktor. Ich zatiaľ poslednou nahrávkou z roku 2015 je singel Láska až za hrob.

Ukážky

Odkazy
Oficiálna stránka
Bandzone
Obrázek
Nechovám k ľuďom nenávisť, len sa cítim lepšie, keď nie sú navôkol.

silmarill
Kontaktovat uživatele:

Re: Karpina

Příspěvek od silmarill » ned 13. lis 2011 12:12:17

sú fajní :-D texty síce nemajú až také ftipné ako Horkýže Slíže, ale o to sú kritickejšie a urážlivejšie - evidentne si servítku pred hubu neberú, hlavne keď príde reč na cirkev :twisted:

ZX-80 Quad Core
4kB RAM DDR4

Meresz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Meresz » pát 25. lis 2011 1:32:15

Mám rád ten ich boľavý sarkazmus v textoch, po hudobnej stránke je to OK, punk nepočúvam ale Karpina mi v tomto ohľade príde v pohode, v ich hudbe sa dá nájsť aj nemálo metalových prvkov :-)

Nokturrnus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nokturrnus » ned 03. srp 2014 21:28:37

Včera a dnes som počúval ich albumy Prievidza a 3ptych.sk. A dostala ma skladba Vadí - nevadí z toho druhého.
Obrázek
Nechovám k ľuďom nenávisť, len sa cítim lepšie, keď nie sú navôkol.

meteoraBoy92

Příspěvek od meteoraBoy92 » úte 05. srp 2014 14:40:41

Kamarat ma na nich svojho casu namotal, asi tak 5 rokov nazad. Prievidzu poznal asi kazdy, mne sa zapacili aj ostatne (Tsunami, Berta, Nekromanca, atd.), hudba dobra, texty cierno-humorne, to mi sedelo. Na krste 3ptych.sk som bol aj osobne robit reportaz. Pamatam dodnes ako na Minikvase 2009 zahrali prvykrat Pysky, to sa mi stalo asi jediny krat co som na koncerte od smiechu plakal ako male dieta :potlesk:

Odpovědět