Wolfgang Amadeus Mozart

Vážná hudba
Uživatelský avatar
Arguit
Příspěvky: 106
Registrován: pát 22. srp 2008 23:16:44

Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od Arguit » sob 13. zář 2008 20:10:53

Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň)

Obrázek

byl německý klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos, jeden z největších hudebních géniů všech dob.

Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku jako nejmladší ze sedmi dětí Leopolda a Anny Marie Mozartových. Ze všech sedmi sourozenců se však dospělosti dožil jen Wolfgang a jeho o čtyři a půl roku starší sestra Anna Marie, přezdívaná Nannerl.

V dětství cestoval s celou rodinou na dlouhých hudebních turné po metropolích celé Evropy. Při jeho tři roky trvajícím turné po západní Evropě navštívil severní Německo, Nizozemí, Paříž, dále Londýn, Haag a znovu Paříž, jižní Francii a Švýcarsko. V Anglii se seznámil s Johannem Christianem Bachem, který ho učil hře na klavír, a poznal z blízka prostředí italské opery. Wolfgang a jeho sestra byli na turné představováni jako zázračné děti.

Později podnikl Mozart tentokrát už pouze se svým otcem studijní cesty po Itálii. Pomocí otcových známostí získával od šlechty Mozart objednávky na opery. V Itálii Mozart poznal italský hudební styl, jež byl tehdy uznáván za jediný a dokonalý, a zkomponoval dvě typicky italské opery: Mithridates, král pontský a Lucius Sulla; dále serenádu Ascanius v Albě. Během italské cesty se zhoršil Mozartův vztah k otci. Po návratu z Itálie Mozart navštívil Vídeň a Mnichov, kde se konala premiéra jeho opery Zahradnice z lásky.

Nějakou dobu strávil Mozart v rodném Salcburku, ale brzy byl propuštěn ze služby a odjel na podzim roku 1777 s matkou na další turné po Evropě. Projel několik německých metropolí a když se mu nepodařilo získat místo v Mannheimu, odcestoval i s matkou do Paříže. Ta se zde však nakazila tyfoidní horečkou a za čtrnáct dní zemřela.

Do Salcburku se Mozart vrátil v lednu 1779 na místo varhaníka. Během dvou let působení v Salcburku zkomponoval kromě obvyklých skladeb souvisejících se službou u dvora také několik oper pro kočovné divadelní společnosti a divadlo v Mnichově. Mozart život v Salcburku špatně snášel. Jako arcibiskupův poddaný usiloval o propuštění ze služby. Tomu arcibiskup nevyhověl, takže do Vídně Mozart uprchl ilegálně.

Ve Vídni se Mozart zapojil do pokrokářských kruhů. Jeho tvorba byla součástí pokusů o vytvoření původní německé opery, tedy včetně zpívané hovorové němčiny. Německá opera měla nahradit italské umění, považované za elitářské. Tak vznikla zpěvohra Zaida a oceňovaná opera Únos ze serailu.

V roce 1782 se Mozart oženil s dcerou své bývalé bytné Konstancí Weberovou. To se setkalo s odporem sestry Anny a otce Leopolda. Dovršila se tím roztržka, která vznikla již při Mozartově konfliktu s arcibiskupem Colloredem a odchodu do Vídně.

Během prvních dvou let dosáhl Mozart ve Vídni vrcholu své tvorby, což se projevilo i na jeho příjmech. Po porodu jeho prvního dítěte Raimunda, jenž však zemřel několik měsíců po narození, Mozart odjel se svou manželkou do Salzburgu, aby ji představil otci a sestře. K usmíření však nedošlo. Dva roky po narození druhého dítěte Carla Thomase, který se dožil dospělosti, porodila Konstance dalšího syna. Ten však zemřel také velmi záhy.

V roce 1785 Mozart vstoupil do vídeňské zednářské lóže Dobročinnost. Mezi lety 1786 a 1790 vznikly Mozartovy nejslavnější opery Don Giovanni a Figarova svatba, která byla zhudebněním politicky kontroverzní komedie francouzského dramatika Beaumarchaise. Autorem libret byl Ital Lorenzo Da Ponte. Obě opery byly s velkým úspěchem uvedeny v Praze, čemuž byl Mozart osobně přítomen a snížilo to jeho finanční problémy.

Po návratu z Prahy byl Mozart přijat do služby u dvora, což mu zvýšilo příjmy, ale přesto se potýkal s finančními obtížemi, které musel překlenovat půjčkami. V roce 1789 podnikl tříměsíční turné po severním Německu, které nebylo příliš výtěžné.

Po smrti Josefa II. v roce 1790 jeho bratr a nástupce Leopold II. reorganizoval dvorský život, to se však Mozarta příliš nedotklo. Náročné však bylo hradit Konstancino léčení v lázních Baden. Čtyři doposud prodělané porody a nervové otřesy způsobené ztrátou tří dětí jí značně podlomily zdraví.

V téže době Mozart získal objednávku na novou italskou operu, jejíž libreto původně odmítl Antonio Salieri, Mozartův konkurent, s názvem Così fan tutte (Takové jsou všechny). Podle romantické fabulace 19. století byl Salieri Mozartovým protivníkem, údajně na něho žárlil a záviděl mu jeho genialitu. Historická pravda je odlišná. Přestože byl Mozart bezesporu mnohem nadanější hudebník, měl Salieri větší úspěch u současníků – zastával velmi prestižní a výnosnou funkci ředitele divadla a dvorního kapelníka, protože jako Ital se těšil přízni dobové módy, která upřednostňovala Italy a italský styl opery. Za takové situace mohl spíš Mozart žárlit na svého protežovaného italského soka, zejména když byla Salierimu často dána přednost před Mozartem při objednávce nové opery pro dvůr. Přesto mezi nimi nebylo nijak silné nepřátelství.

V září roku 1790 uvedl Mozart operu Così fan tutte ve Frankfurtu nad Mohanem a podnikl další koncertní turné. Rovněž složil několik menších komorních děl a také zpěvohru Kouzelná flétna, která byla provedena v periferním divadle „Na Vídeňce“ krátce před Mozartovou smrtí. Ačkoli se Kouzelná flétna na první pohled jeví jako pouhá pohádka, obsahuje řadu radikálních a zednářských motivů.

Na podzim v roce 1791 se Mozart nakazil infekční nemocí a 5. prosince v 0:50 hodin zemřel. Jeho poslední dílo je Requiem. Existují spekulace, dle nichž se tvrdí, že byl otráven a jako nepohodlný odstraněn; ty však nebyly nikdy potvrzeny. Po jeho smrti si jeho žena Constanze vzala dánského diplomata a spisovatele Georga Nikolause von Nissen.

Wolfgang Amadeus Mozart je jedním z největších skladatelů klasické hudby všech dob a stále zůstává velmi uznávaný.

Vice info:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Amadeus_Mozart

Requiem - Intro
http://uk.youtube.com/watch?v=mb3bwGb0glQ

Requiem in D Minor (K.626) / Savall
http://uk.youtube.com/watch?v=vrs8M_ejTuI

Piano Concerto No. 21 - Andante
http://uk.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I

Symphony nº 40 (K.550)
http://uk.youtube.com/watch?v=uUlS8D8rAIQ

Uživatelský avatar
cradle4filth
Příspěvky: 26
Registrován: stř 10. zář 2008 20:20:42

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od cradle4filth » ned 14. zář 2008 8:37:08

mozart je v pohode mam od neho doma nejake orgio ale beethowen je podla mna o vela lepsiii

Uživatelský avatar
Arguit
Příspěvky: 106
Registrován: pát 22. srp 2008 23:16:44

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od Arguit » ned 14. zář 2008 9:21:35

Myslim, ze tezko posuzovat mezi takovymi velikany kdo je lepsi ci horsi.. reknem "jiny"..

Uživatelský avatar
Lopez
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 31. kvě 2008 20:52:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od Lopez » ned 14. zář 2008 14:49:51

Jeden z mych oblibenych autoru vazne hudby, i kdyz radeji nez Mozarta mam Beethovena.
Kolikrat musi člověk zemřít, aby si vubec uvědomil, že žije.

Uživatelský avatar
cradle4filth
Příspěvky: 26
Registrován: stř 10. zář 2008 20:20:42

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od cradle4filth » ned 14. zář 2008 18:54:21

Lopez píše:Jeden z mych oblibenych autoru vazne hudby, i kdyz radeji nez Mozarta mam Beethovena.


moje slova

Uživatelský avatar
TheLeader
Příspěvky: 1084
Registrován: ned 01. čer 2008 0:57:52

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od TheLeader » stř 17. zář 2008 16:53:59

Já osobně Mozarta nemusim skoro vůbec, ale neodvažuju se posuzovat, jestli je lepší nebo horší než Beethoven... už to, že každý z ních tvořil v úplně jiné době...

Když Mozarta, tak Requiem, to je nádhera

Uživatelský avatar
Arguit
Příspěvky: 106
Registrován: pát 22. srp 2008 23:16:44

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od Arguit » pát 19. zář 2008 0:04:42

jj, Requiem je opravdu skvost..

..ja na Mozartovi hlavne obdivuju kolik toho dokazal v tak kratkem case a tak mlady!
To je az neuveritelne! Prvni skladba v 5ti letech a pres 600 kompozic do 35 let nebo kolika.. to si obdiv zaslouzi.

Uživatelský avatar
Grindall
Příspěvky: 2021
Registrován: sob 26. črc 2008 9:12:47

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od Grindall » pát 19. zář 2008 10:23:19

Já si myslím, že hluboký obdiv si zaslouží všichni velikáni klasické hudby. Už jen to, že to co stvořili je tu i po 200 a více letech a stále aktuální, je neuvěřitelné!
Nic takového už nikdy nikdo nedokáže :ee:
Glass? Who gives a shit about glass?

Uživatelský avatar
Nihilist
Příspěvky: 1671
Registrován: ned 01. čer 2008 11:47:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od Nihilist » pát 19. zář 2008 11:29:28

Amádea mám hodně rád. Poslouchat jeho hudbu je něco neskutečného...
Jenom kdo velce váhá, velce rozhodne se.

VH

Uživatelský avatar
Umbra
Příspěvky: 785
Registrován: čtv 11. zář 2008 18:50:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Wolfgang Amadeus Mozart

Příspěvek od Umbra » ned 28. zář 2008 15:26:03

Mozart bol naozaj vynikajúci skladateľ a hudobník, nie len Requiem ale aj iné diela ako napr. opery Figarova svadba, Don Giovanni či Čarovná flauta sú skvelé. Ale zaujímavé, že kedysi ospevovaný ako zázračné dieťa zomrel v úplnej chudobe a bol pochovaný v hromadnom hrobe vo Viedni.
I am the architect of my own destruction...
:stare:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti