Stránka 1 z 1

Klavírní umění

Napsal: pát 06. čer 2008 17:25:20
od Ensom
Keďže som dosť zaťažený na klavírnu hudbu, tak by som rád prvý topic vo "Vážnej hudbe" venoval práve tejto téme.
Jeden z mojich najobľúbenejších pianistov - Nelson Freire.

Napísali o ňom na muzikus.cz:

Pianista Nelson Freire nepatří k těm, kteří by své umění rádi stavěli na odiv. Je téměř typickým příkladem vnitřně vášnivého člověka, který hudbu prožívá silně emotivně, i když na první pohled působí plaše a dětsky bezelstně. Snad i to je důvod, proč se už od raného mládí přátelí s Marthou Argerich, nebo důvod, proč teprve v 56 letech, přestože je považován za jednoho z nejlepších pianistů, podepsal kontrakt s firmou Decca.
Na tomto snímku se Freire představuje jako vyzrálá osobnost, umělec s brilantní technikou, nadhledem a zároveň plodným zaujetím pro věc. "Jeho" Chopin je jemný, osobitý a příjemně vemlouvavý. Každý tón, každá fráze jsou sdělovány podle své důležitosti v rámci celku, ať už se jedná o rozsáhlou Sonátu h moll, multi-náladové Etudy op. 25 či téměř miniaturní Trois nouvelles études. Freire dokáže pomocí svého nástroje (nelze přeslechnout, jak moc je mu oddán) odkrýt posluchači mozaiku Chopinovy hudby, propojit zcela přirozeně melodickou, harmonickou i expresivní linku. Právě proto nebude posluchač litovat času, který s oběma pány stráví.

Re: Klavírní umění

Napsal: sob 07. čer 2008 12:30:30
od Nihilist
Z klavírních umělců mám rád například STRAVINSKÉHO (http://cs.wikipedia.org/wiki/Igor_Fjodorovič_Stravinskij) ... Některé jeho díla jsou naprosto geniální!!! Jinak samozřejmě Chopain, Čajkovskij... a vůbec, co je na klavír (pokud je to kvalitní) je krásné ;-)

Re: Klavírní umění

Napsal: čtv 10. črc 2008 20:58:10
od sporilov
Na tuto hudbu se taky nesmí zapomínat. Někdy je to nádhera si to pustit. Já osobně rád taky Chopina a Čajkovskiho. Pustím si to fakt vyjimečně, ale vždy to stojí za to ;-) Je to velice příjemná změna ;-)

Re: Klavírní umění

Napsal: čtv 24. črc 2008 0:24:44
od TheLeader
Nihilist píše:Z klavírních umělců mám rád například STRAVINSKÉHO (http://cs.wikipedia.org/wiki/Igor_Fjodorovič_Stravinskij) ... Některé jeho díla jsou naprosto geniální!!! Jinak samozřejmě Chopain, Čajkovskij... a vůbec, co je na klavír (pokud je to kvalitní) je krásné ;-)Chopain neni Chopain, ale Chopin, jenom poznámka.

Re: Klavírní umění

Napsal: čtv 31. črc 2008 12:09:07
od gazosh
Klavír je úžasnej nástroj, dokonce jsem uvažoval, že bych se přihlásil do lidušky, ale už jsem přihlášený na akustickou kytaru. Když se nad tím zamyslím, tak bych se chtěl přihlásit na všechno :chjo:

Ale preferuju spíš klavír v jazzové formě.

Re: Klavírní umění

Napsal: pát 15. led 2010 23:52:13
od Fidla Zig
Výborný je klavír v procítěné formě, nebo v živější - např. té jazzové, či swingové :)

Re: Klavírní umění

Napsal: ned 17. led 2010 15:32:20
od Zodiac
klavir je skvelej nastroj...
na vanoce jsem 'omylem' dostal klavesy, ale sel jsem je vratit, protoze vim, ze bych se na to nenaucil... ne ze by to neslo, ale nejak na to nemam vuli ani naladu, navic se ted hodne venuju akustice...

Re: Klavírní umění

Napsal: ned 29. zář 2013 22:11:57
od ancq
toto. nadhera.

edit: po klasickej Tiffany aj rockovo/metalova Ukrajinka Vika vkgoeswild., kt. hrava v 'bootoch'. :evil:prip.