Vážná hudba obecně

Vážná hudba
Odpovědět
Médea
Kontaktovat uživatele:

Vážná hudba obecně

Příspěvek od Médea » pát 16. lis 2012 20:26:12

Vznik a vývoj klasické hudby

Klasická hudba je označení pro evropskou hudební tradici. Mimoevropské kultury podobnou nemají.
Její vývoj sahá do středověkých chrámů. První instrumentální skladby byly volnou improvizací před zpěvem. Byla to preludia (z latinského Praeludere, které znamená hrát před něčím). První zachovalá preludia pochází z poloviny patnáctého století.
Své světské využití a vývoj našla vážná hudba v nastávající renesanci a spolu s ní se z Itálie rozšířila pro zábavu šlechty po Evropě.
Vrcholnými představitely renesanční hudby jsou Giovanni Pierluigi da Palestrina a Orlando di Lasso.
Kolem roku 1600 vzniká opera.
Opulentní baroko se jí ujalo, prostoupilo hudbu záplavou svých nálad, divokých emocí a složitých pravidel.
Za největší barokní skladatele jsou všeobecně považováni Georg Friedrich Händel, Antonio Vivaldi a Johann Sebastian Bach.
Kolem roku 1730 se hudba zjednodušila, stala se více přirozenou, kolem roku 1780 mluvíme již o klasicismu.
Za elitu té doby jsou povážováni Joseph Haydn „otec symfonie“, Wolfgang Amadeus Mozart a Ludwig van Beethoven.
Nové emoce spolu s inspirací lidovou hudbou a myšlenky tehdejší literatury přinesl do hudby romantismus 19. století v podobě Franze Schuberta, Johanna Strausse, Roberta Schumanna, Richarda Wagnera, Fryderyka Chopina, nebo Petra Iljiče Čajkovského. U nás pak v podobě Bedřicha Smetany, nebo Antonína Dvořáka.
Počátek minulého století přinesl mnoho různých směrů (Minimalismus, Serialismus, hledání odvážných forem avantgardou) zájem o vážnou hudbu však začal vzhledem ke změnám ve společnosti upadat a v posledních desetiletích se nedá hovořit o jasném novém směru.

Pár (dle mě) méně známých:

..a jedna známější
Naposledy upravil(a) Médea dne pát 16. lis 2012 21:17:26, celkem upraveno 1 x.

pomgoe
Kontaktovat uživatele:

Re: Vážná hudba obecně

Příspěvek od pomgoe » pát 16. lis 2012 21:07:33

S vážnou hudbou mám jediný problém – je moc overused. Vypěstoval jsem si celkem solidní averzi k Vltavě od Smetany, Mov. 4 Z Nového světa od Dvořáka nebo začátek Jara od Vivaldiho. Ale dá se přes to přenést, protože se používá většinou jenom začátek. Poslouchám bohužel jenom pár nejznámějších skladatelů – Grieg, Vivaldi, Bach, Dvořák, Chopin, Mahler, Čajkovskij, Bethoveen a Wagner – takže mě celkem potěšily ty méně známé ukázky (hlavně ta první).
Mah littleh ponnieh ist krieg.

Médea
Kontaktovat uživatele:

Re: Vážná hudba obecně

Příspěvek od Médea » sob 17. lis 2012 8:18:21

Abych se přiznala, je o teprve rok, co se ve větší míře zajímám o vážnou hudbu a mám ještě velké mezery. Úctu k ní a jiným formám vysokého umění mám však od malička.
Je smutné, že dnes jsou slavní lidé vytvářející muzikály, které mají navíc stále klesající úroveň. Říká se jim opera pro chudé. Tím nejsou myšleny peníze, je to opera pro chudé duchem a rozumem.
Největší zvěrstvo je pro mě toto: http://www.sovetice.cz/data/news/docs/4 ... -David.jpg
Být členem takového orchestru, pak se na protest poleju hořlavinou a zapálím.
Můžete mi sice trvrdit, že nízké a vysoké umění neexistuje, což je dle mě blbost, jen nejsou jasné hranice a v mnoha případech by se dalo přít o úroveň díla.
Můžete mi říkat, že pecunia non olet, tím se totiž dnes asi řídí všichni.

Odpovědět