Bedřich Smetana

Vážná hudba
Odpovědět
Uživatelský avatar
umrlec
Administrátor fóra
Příspěvky: 2536
Registrován: úte 27. kvě 2008 19:22:04

Bedřich Smetana

Příspěvek od umrlec » úte 29. črc 2008 3:48:43

Obrázek


Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha) byl významným českým hudebním skladatelem, dnes známým především cyklem symfonických básní Má vlast a operami Libuše a Prodaná nevěsta. Jeho skladby vznikaly v období romantismu.

Život
Smetana se již od svých 4 let na popud svého otce věnoval hudbě. Učil se hrát na housle a později i na klavír. V šesti letech poprvé vystoupil na veřejnosti s předehrou k Auberově opeře Němá z Portici u příležitosti akademie filosofů.

V první třídě byl Smetana premiantem třídy, ale stupňovitě se zhoršoval. V průběhu druhé třídy se jeho rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce, a proto druhou třídu, však s nejlepšími výsledky, opakoval. Po absolvování základní školní docházky šel studovat gymnázium v Plzni, ale studiu se moc nevěnoval. V 15 letech při návštěvě příbuzných v Novém Městě nad Metují milostně vzplanul ke své o rok starší sestřenici Louise. Se svými rodiči se zúčastnil Jiřinkové slavnosti. Zkomponoval polky Lousina polka a Jiřinková polka. Po odmaturování odchází za prací do Prahy, kde studuje hudbu u Josefa Proksche, sám se živí jako učitel hudby v rodině hraběte Leopolda Thuna.

Poté roku 1848 zakládá svůj vlastní hudební ústav a roku 1849 se žení s Kateřinou Kolářovou, s níž má během 5 let čtyři dcery: Gabrielu, Bedřišku, Kateřinu a Žofii (která přežila). Právě smrt hudebně nejtalentovanější dcery Bedřišky zasáhla Smetanu na tolik, že na její památku zkomponoval klavírní Trio g moll.

V letech 1856–1861 žije ve švédském Göteborgu, kde komponuje další polky a řídí koncerty klasické hudby. Při návratu do Čech mu v roce 1859 umírá i jeho první žena (zemřela v Drážďanech a jejíž památce Smetana věnoval třetí část kvarteta Z mého života). V Čechách pak často pobýval v Obříství, kde se v roce 1860 oženil podruhé s Barborou („Betty“) Ferdinandovou; ještě se na rok vrátil do Švédska. Poté se marně ucházel o místo ředitele pražské konzervatoře a potýkal se s finančními problémy.

Úspěch mu zajistilo až uvedení opery Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta, kterou složil v letním sídle v Obříství. Za Branibory v Čechách také získal cenu za nejlepší českou zpěvohru a finační odměnu 600 zlatých(tehdejší celoroční plat učitele), kterou vypsal hrabě Jan Nepomuk František Harrach. Ale první opravdovou typicky českou operou byla až Prodaná nevěsta. Díky tomuto úspěchu se v roce 1866 stal dirigentem orchestru Prozatímního divadla.

Nemoc
Po roce 1870 se začal zhoršovat jeho zdravotní stav. Náhle trpěl úpornými kožními vyrážkami a řadou dalších obtíží. Až do nedávna se myslelo, že důvodem těchto komplikací byl syfilis. Toto tvrzení však vyvrátil doktor Jiří Ramba, který zkoumal lebku Bedřicha Smetany.

Nechal zhotovit rentgenové snímky a lebku přeměřil. Svým výzkumem zjistil, že Smetana měl výrazně menší pravou část obličeje, kterou se v pozdějším věku snažil zakrýt mohutným plnovousem. I další nález ho hodně překvapil, zjistil totiž, že na obličejových kostech měl jednoznačné známky dlouhodobého infekčního zánětu – osteomyelitidy.

Ve zkratce se dá říct, že Smetana jako jedenáctiletý v době, kdy pobýval v Jindřichově Hradci, utrpěl těžké zranění a přechodně ztratil sluch. Došlo k tomu nejspíš při explozi nálože, skleněné láhve naplněné střelným prachem, kterou chlapci zakopali na poli. Výbuch vmetl Smetanovi do obličeje střepy, čerstvě pohnojenou půdu a navíc mu ránu vymyli nečistou vodou z nedalekého rybníka Vajgaru. Vznikl zánět, který Smetana při tehdejší neznalosti antibiotik a dalších léků, jako zázrakem přežil. Jenomže zánět později přešel do chronického stádia a zachvátil mozkové pleny, čímž se podle současného lékařského poznání vysvětlují nejrůznější obtíže, které musel skladatel po celý život snášet.

V dobových dokumentech se můžeme dočíst, že ho trápilo „zapálení močového měchýře“, často u něho docházelo ke „krčním katarům“, měl závratě a zvracel. Mikroskopické vyšetření prokázalo, že zánět těžce postihl také ušní kůstky, což vedlo k postupné ztrátě sluchu. Nakonec se dostavily i psychické potíže. To vše spolu s velmi bolestivým a hnisavým zánětem kůže, mylně pokládaným za příznaky jinak nebolestivých luetických vředů, vedlo k všelijakým dohadům o příčinách jeho nemoci.[zdroj?] Poslední léta svého života strávil Smetana u své dcery Žofie a jejího manžela v myslivně v Jabkenicích u Mladé Boleslavi (žil zde od roku 1875). Ani obtíže a hluchota ho ale nezlomily a komponuje dál opery Tajemství, Hubičku a Čertovu stěnu, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance, řadu sborových děl, dokončil zde cyklus Má vlast a začal nový cyklus symfonických tanců Pražský karneval.

Jeho zdravotní stav se prudce zhoršil v roce 1884, a tak musel být 20. dubna 1884 převezen do ústavu pro duševně choré v Praze-Kateřinkách. Těžké poslední chvíle skladatelova života popsal Antonín Sova v básni Smetanovo kvarteto Z mého života. Na stavbě Národního divadla řekl Bedřich Smetana památnou větu „V hudbě je život Čechů.“


Uživatelský avatar
umrlec
Administrátor fóra
Příspěvky: 2536
Registrován: úte 27. kvě 2008 19:22:04

Re: Bedřich Smetana

Příspěvek od umrlec » úte 29. črc 2008 3:54:30

Pro mě nejlepší český skladatel.

Uživatelský avatar
Nihilist
Příspěvky: 1671
Registrován: ned 01. čer 2008 11:47:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Bedřich Smetana

Příspěvek od Nihilist » úte 29. črc 2008 18:50:41

Smetanu mám hodně rád, hlavně Mou vlast!
Jenom kdo velce váhá, velce rozhodne se.

VH

Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 856
Registrován: úte 03. čer 2008 19:23:28

Re: Bedřich Smetana

Příspěvek od Sammael » pon 11. srp 2008 13:24:36

Smetanu jes ještě neslyšel abych tak řekl :redface: asi to budu muset napravit :hlaseni:

Uživatelský avatar
Snoopy
Příspěvky: 186
Registrován: stř 18. čer 2008 20:19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bedřich Smetana

Příspěvek od Snoopy » čtv 15. led 2009 19:57:44

Jak už sem psal u Mozarta tak společně s ním se B.Smetana řadí mezi mé největší oblíbence vážné hudby . Troufám si říct , že jeden z největších českých géniů vůbec . "Má Vlast" je naprosto dokonalý a líbezný počin :ano:
“Your body is the church where Nature asks to be reverenced.”
Marquis De Sade
"I may be drunk, Miss, but in the morning I will be sober and you will still be ugly."
Winston Churchill

Uživatelský avatar
Mamtohodost!
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 12. bře 2009 16:50:17

Re: Bedřich Smetana

Příspěvek od Mamtohodost! » pát 13. bře 2009 12:19:17

Pro mě je Smetanova Má Vlast nejlepší z vážné hudby. Při skladbě Vltava mi jde vždycky mráz po zádech...

Uživatelský avatar
Pa3cek
Příspěvky: 33
Registrován: sob 30. kvě 2009 18:21:02

Re: Bedřich Smetana

Příspěvek od Pa3cek » pon 01. čer 2009 8:50:20

Má vlast je špica. Když jsem byl minulý rok 3 týdny za oceánem a chtěl jsem si připomenout něco z domova, tak jsem si pustil Vyšehrad nebo Vltavu (nebo Alkehol:D). Smetana byl jedinečný.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Wurdulak
Příspěvky: 3637
Registrován: pát 30. kvě 2008 18:35:31

Re: Bedřich Smetana

Příspěvek od Wurdulak » pát 24. čer 2011 19:01:11

Mamtohodost! píše:Pro mě je Smetanova Má Vlast nejlepší z vážné hudby. Při skladbě Vltava mi jde vždycky mráz po zádech...


Pod tohle se podepisuju! Dokonalé dílo, i když Tábor a Blaník jsou slabší než předešlé 4 skladby, jako celek je to nemá chybu a každý poslech si naplno užívám! Někdy v budoucnu bych si to rád pořídil na LP...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host