Henrik Ibsen

Máte nějaké své oblíbené knihy či spisovatele? Zde si o nich můžete popovídat.
TheLeader

Re: Henrik Ibsen

Příspěvek od TheLeader » ned 19. říj 2008 19:12:42

Hmm a co práva v Praze? A chceš spíš na politologii, nebo na práva?

A co si myslíš o Ibsenovi? :-D

Ksatrij

Příspěvek od Ksatrij » ned 19. říj 2008 20:37:11

Na práva v Praze asi kašlu, protože na všechny ostatní obory budu dělat přijímačky jen formou NSZ (OSP,ZSV), kdežto na UK neberou NSZ a ty přijímačky jsou úplně jinak postavený (PF UK vyžaduje i základy právnické latiny, znalosti práva nad rámec SŠ učiva apod), takže jsem si řekl, že si nebudu tříštit přípravu a radši se dobře připravím na ty OSP a ZSV. Možná si ale nakonec řeknu, že to zkusím. Na OSP mám prezenční kurz od Tutoru a na ZSV jsem si zaplatil ještě nějakej internetovej přímo od SCIA, což by mohlo být fajn. Jestli na práva, nebo na politologii, těžko říct, politologie by pro mě byla si zajímavější, ale trochu se bojím o uplatnění. I když mě hodně lidí přesvědčovalo, že absolventi politologie jsou na trhu práce docela žádaní, pořád ve mě zůstávají pochybnosti. Na druhou stranu jsem už ale slyšel, že v ČR je celkem "přeprávníkováno". Nicméně ty se hlásíš na docela pestrou škálu oborů .. :)

K Ibsenovi, nic jsem od něj nečetl, nebýt Hamsunovy Mystérie, nejspíš bych si na něj ani ze školy moc nepamatoval. Docela mě překvapilo, že jej zdejších četlo. Co se norské literatury týče, tak jsem přečetl akorát tři knížky od Hamsuna - Matku Zemi, Mystérii a Hlad.

TheLeader

Příspěvek od TheLeader » ned 19. říj 2008 21:02:34

No to snad né, zrovna čtu Mystérii, po ní přjde na řau Pan a potom Matka Země :-D

Jak se ti Hamsun líbil?

Ksatrij

Příspěvek od Ksatrij » ned 19. říj 2008 21:17:51

Co kniha, to klenot. Jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů.. Matka Země je přímo dokonalá .. Jo, ještě jsem zapomněl na Po zarostlých stezkách, to jsem od něj taky ještě četl.. To Máš docela dobrý, že máš ještě čas na čtení, do nás to ve škole tak perou, že už mi nezbývá ani čas, ani energie ..

TheLeader

Příspěvek od TheLeader » ned 19. říj 2008 21:34:46

No, problém je, že mě právě moc času taky nezbývá, ale snažím se...

Až dojedu Hamsuna, tak se vrhnu na další norský mástry, už se těším :-)

Ksatrij

Příspěvek od Ksatrij » ned 19. říj 2008 22:08:36

Pak napiš, jak se ti ta Mystérie líbila. Mně to hodně připomínalo Hessova Stepního vlka ..

Josef

Příspěvek od Josef » úte 04. lis 2008 10:31:59

Zdravím milovníky norské literatury! CO se týče Ibsena, mám s ním zkušenosti malé a ryze divadelní. Kromě zmiňovaného Gynta (dokonalá inscenace v Mladé Boleslavi, žel již zrušená) jsem v Dlouhé viděl Divokou kachnu. Inscenace je to rozhodně zajímavá a doporučuji ji, i když v ní forma (jak to tak dnes bývá) trochu zatlačuje obsah. Co se týče četby, rozhodně bych ale Kachnu nezavrhoval.

Jinak mým norským favoritem je Vesaas, ve zdejším kraji takřka zapomenutý. Máte s ním někdo zkušenost? Vraní koně, Dům v temnotách, Ledový zámek... krátké, ale silné knihy.
Omlouvám se, ale zjistil jsem, že na to nemám čas a nervy.

TheLeader

Příspěvek od TheLeader » úte 04. lis 2008 18:57:53

Jsi už asi osmý člověk, který mi říká, jak byla adaptace Peer Gynta v Mladé Boleslavi úžasná. Vzhledem k tomu, že divadlo je naproti našemu gymplu, docela mě sere, že jsem to tenkrát nějak propásl :-(

Vesaase neznám a nikdy jsem o něm neslyšel 8-O Budu se po něm muset podívat.

Odpovědět