Science fiction

Máte nějaké své oblíbené knihy či spisovatele? Zde si o nich můžete popovídat.
Terror
Kontaktovat uživatele:

Science fiction

Příspěvek od Terror » sob 29. lis 2008 20:48:27

Vzhledem k tomu, že postupně vyplouvají na povrch jisté skutečnosti, které se týkají členů fora a tohoto literárního žánru, rád bych zde rozpoutal diskuzi na dané téma. Máte oblíbené SF autory, či knihy? Preferujete západní, či východní tvorbu? Co češi, mají pro koho psát? Doporučili byste nějakou knihu, kterou právě pročítáte? Říká vám něco fandom? Jezdíte na cony? Atd...

Takže začnu já, (a bez machrování... :winky: ).
Sci-fi jsem začal milovat v roce 1990, kdy vyšla první Ikarie. Dodnes vzpomínám na povídku Davida Brina - Křišťálové sféry, která mě naprosto dostala. Ikarii kupuji dodnes a nechybí mi ani jedno číslo. Má skromná knihovna čítá asi 2000 svazků, z toho dobré dvě třetiny tvoří právě fantastika (SF+F+H). Takže bych se mohl považovat za znalce... no, spíš za blázna. Mým kmenovým nakladatelstvím byl vždycky plzeňský Laser, který vydával u nás jako jeden z prvních takové ikony západní scény, jako jsou R.E.Howard, G.R.R.Martin, D.Simmons, F.Pohl, W.Gibson a další. Hodně rád jsem měl produkci zaniklého brněnského n. Winston Smith, jejichž produkci mám také kompletní. (zase machruju, ach jo. :redface: )
Teď k autorům, které mám nejraději: Simmons, Asimov, Zelazny, Adams, Barker, Pohl, Powers, Kuttner, Vonnegut - ze západu a Lem, Strugačtí, Bulyčov, Sapkowski z druhé strany. Z našich vede jasně Ondra Neff.
Co mě v poslední době opravdu zaujalo? Jedna Karavana - I.Nemere: Klaustropolis. Skvělá oddechovka plná napětí.
Tak dost! Teď ostatní... :rock:
Jsem ze staré školy. Nebijte mě, nemůžu za to. Ale taky se za to nestydím.

khamul

Re: Science fiction

Příspěvek od khamul » sob 29. lis 2008 21:20:24

tak to teda respekt, Ikarii jsem taky jeden čas kupoval, ale rozhodně nemůžu konkurovat :-D
Zas tak moc načteno nemám, ale dřív jsem měl nejraději fantasy (v poslední době už mě to připadá všechno stejný), ale pořád nedám dopustit na S. Eriksona (asi nej F co jsem kdy četl), R. A. Salvatorea, R. E. Feista a další. Ze sci-fi u mě kraluje Lem (naprosto miluji Solaris a Nepřemožitelný), Asimov a teď si nemůžu vzpomenout na další jména a jsem moc líný se dojít podívat do knihovny. :-D z horroru jednoznačně H.P. Lovecraft, C. Barker, S. King a další.
Z českých autorů taky Neff, dále docela M. Žamboch, moc mile mě překvapil Juraj Červenák.
V humusu tkáně kol,
v zadýchaném humusu tkáně
toho prázdna
mezi tvrdostí a ochablostí.

Lopez
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lopez » sob 29. lis 2008 21:34:02

Sci-fi mam taky rad, i kdyz vice tihnu k fantasy. Z toho co jsem zatim precetl: kompletni serii Vetrelec od Steva Perryho, obe dve knihy Vetrelec vs. Predator(oproti filmum je to skvele), pak mam jeste nekde kompletni serii Doom, ale u toho jsem obcas nemohl, za vsechno dam jeden citat:

Kód: Vybrat vše

Konečně se mi podařilo obnovit rovnováhu. Napřímil jsem se a došlo mi, že skutečný důvod toho proč brečím, je, že kolem mě nezbyli žádní nepřátelé. Všechny zombie byly mrtvé a monstra, která náš boj sledovala od zdi vyzdobené lebkami, utekla pryč. Tohle je ještě horší, než když vás vyruší uprostřed milování. Vážně jsem to tak cítil. Měl jsem dobrý důvod plakat jako dítě.

Ted jsem zacal cist serii Warhammer 40k, konkretne 13.legii.
A co me v posledni dobe opravdu dostalo byl Shakespearuv Hamlet v Klingonstine.
Cetl jsem toho mnohem vic, jen si na nic moc nemohu vzpomenout.
Kolikrat musi člověk zemřít, aby si vubec uvědomil, že žije.

Duuk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Duuk » sob 29. lis 2008 23:45:37

Sci-fi čtu pouze jako takový "doplněk" k fantasy...nejvíce se mi líbí série o Nadaci od I.Asimova, zaujala mě i Duna od F.Herberta(zatím jsem měl čas jen na první díl), dále pak díla D.Adamse...od tuzemských SF autorů nemám přečteno prakticky nic vyjma J.Kulhánka, od Neffa jsem četl tuším snad jedinou povídku...
Kruppe pokračoval v cestě, znalec jedlých pochoutek stovky kultur, s výrazem spokojené radosti na kulatém obličeji.

Wurdulak

Příspěvek od Wurdulak » pát 05. pro 2008 11:50:55

Ze sci-fi mam precteno pouze par knih, napriklad Runningmana od Kinga, Vesmirnou odyseu od Arthura C. Clarka a neco malo od Kulhánka. Nejvíc mě ale chytla Duna. Od Franka Herberta mám všech 6 knih a od Briana Herberta a K.J.Andersona mam všechny 3 Předehry k Duně a všechny 3 Historie Duny týkající se džihádu. Je to nejlepší série jakou jsem kdy četl!

the_Bloody
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od the_Bloody » sob 06. pro 2008 18:43:19

SF&F čtu tak půl na pul.
Z české scény mi přišli na mysl Kulhánek, Žamboch, Červenák, Kopřiva (Zabíjení bylo super),...
Ze světa je toho víc: S.R.Green, R.A.Salvatore, W.Gibson(cyberpunk rulezz), D.Eddings, S.Lukjaňenko, Barb & J.C.Handee, Jeff Noon (Vurt yeah x)),...
Je toho mnohem vic :rolling:
Close the world, Open the nExt

tuhyk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tuhyk » pát 12. pro 2008 17:19:28

Takhle z hlavy mě napadají jen dvě jména - Douglas Adams a Phillip K. Dick. Adamsova Stopaře jsem četl mockrát, od Dicka mě zcela totálně dostal UBIK. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Geniální, při čtení mám zvláštní, skoro až klaustrofobický pocit.

Z těch dalších jsem četl samozřejmě ty profláklejší autory jako Herbert (první díl Duny, mám první vydání s doslovem od Neffa, ale snad nikdy jsem to nedojel až do konce) nebo Asimov
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku

Terror
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Terror » pát 12. pro 2008 20:47:39

Tak s Herbertem mám stejný problém. ;-) Dunu jsem rozečetl třikrát a pokaždé jsem skončil po první části. Připadá mi to jako sci-fi sága rodu Forsythů. Asimova mám taky rád, i když jeho egoistické a onanistické myšlenky v životopise Já, Asimov mě docela štvaly. Prostě Nadace a série povídek o robotech jsou zlatý fond světové SF.
Teď mě napadl ještě jeden autor, který toho u nás moc nevydal, ale co kniha, to skvost. Tim Powers. Četl jste někdo jeho Brány Anubisovy? Nebo alespoň fantasy Stáčení temného piva?

tuhyk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tuhyk » sob 13. pro 2008 13:14:58

Brány Anubisovy jsem nečetl, ale chystám se na ně. V letním semestru nám to při Literární fantastice doporučoval přednášejicí, i podle ukázky to mě to dost zaujalo. Takže si to rozhodně chci přečíst...

Jinak ta Duna mi přišla hodně roztahaná a nějaká suchá (aby taky ne, když se to odehrává na pouštní planetě...). Nemohl jsem tomu přijít nějak pořádně na chuť.

Četl jsi něco od Dicka? Třeba ten UBIK? :)
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku

Terror
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Terror » sob 13. pro 2008 14:46:26

Od Dicka jsem četl spoustu věcí, ale k Ubiku jsem se ještě nedostal. Mám od něj rád Sní androidi o elektrických ovečkách? (alias Blade Runner) nebo jeho kratší práce. Vynikající je reprezentativní sbírka Zlatý muž - co povídka, to perla! Na druhou stranu mě moc nebral vychvalovaný Muž z vysokého zámku, což je polit-fiction z alternativní historie USA. Taky je hodně profláklý Temný obraz, ale ten na mě ještě čeká...

Odpovědět