Stephen King

Máte nějaké své oblíbené knihy či spisovatele? Zde si o nich můžete popovídat.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grindall
Příspěvky: 2021
Registrován: sob 26. črc 2008 9:12:47

Stephen King

Příspěvek od Grindall » sob 26. črc 2008 9:30:38

Stephen Edwin King

ObrázekObrázek


Stephen Edwin King se narodil 21. září 1947 v Portlandu (Maine). Byl překvapivým přírůstkem do rodiny, protože jeho matce bylo řečeno, že nemůže mít děti. Jeho rodiče Donald a Nellie zažívali období manželské krize, a když byly Stephenovi pouhé dva roky, jeho otec, podomní prodavač Electroluxu, si odskočil pro cigarety... ale už se nikdy nevrátil. Stephen King od té doby svého otce neviděl.

Stephen a jeho adoptovaný starší bratr David žili s matkou porůznu mezi Massachusetts a Maine a jeho vášeň pro psaní vyšla najevo v roce 1959, kdy napsal nějaké články do "novin" svého bratra, které měly náklad kolem 20 výtisků. Stephen psal články a názory na soudobá televizní show. Pod dojmem relativního úspěchu namnožil Stephen jednu ze svých povídek a rozeslal je místním lidem za celých TŘICET CENTŮ! Dokonce prodal ve škole několik svých výtvorů, dokud mu to učitelé nezatrhli.

Během těchto let napsal King řadu povídek, a řadu z nich vydala společnost Triad and Gaslight Books. Vydavateli byli ve skutečnosti Stephen a David Kingovi společně s Chrisem Chesleyem. Posledním z těchto děl vydaných vlastním nákladem byla dvoudílná povídka Hvězdní vetřelci (The Star Invaders).

Mnohé z Kingovy rané tvorby bylo založeno na sci-fi, ale protože neměl vědecké vzdělání, povídky byly trochu slabé co do detailů, ale stále výborné na kluka jeho věku. Stephenův zájem o horror začal v roce 1959, kdy našel v domě své tety krabici starých sci-fi a horrorových časopisů. Inspirován takovými spisovateli jakými byli Howard Phillips Lovecraft, Robert Bloch nebo Jack Finney, začal mnohem více uvažovat o psaní horroru a později toho roku vydal povídku Byl jsem mladým vykradačem hrobů (I Was A Teenage Grave Robber). Navzdory této rané publikaci se mu naskytla první profesionální zakázka až v roce 1967, kdy Startling Mystery Stories koupili jeho povídku Skleněná podlaha (The Glass Floor).

Stephen King odmaturoval na střední škole v roce 1966 a pokračoval na Mainské univerzitě v Oronu. V době studií potkal svou budoucí manželku, Tabithu Spruceovou. V roce 1970 získal titul bakaláře angličtiny, a v roce 1971 si vzal Tabithu.

Začal pracovat v závodní prádelně, pak se stal vrátným, a na podzim roku 1971 učitelem angličtiny na Hamdenské veřejné škole v Maine. Nebyla to dobře placená práce, takže měl problémy se splácením účtů. Psal kdykoli, když zrovna nepracoval a v roce 1974 konečně vydal v nakladatelství Doubleday Carrie, po tom, co za tuto knihu, kterou zachránila před odpadkovým košem Tabitha, získal zálohu 2 500 dolarů. Carrie znamenala okamžitý úspěch, a film, natočený podle ní v roce 1976, se stal neméně populárním.

12. května 1973 změnil navždy život Kingových jediný telefonní hovor. Doubleday prodal práva na dotisk Carrie New American Library (NAL) za 400 000 dolarů a King získal polovinu. Úsilí o vydělání peněz teď přestalo a Stephen se mohl soustředit na psaní, stejně jako tomu bylo vždycky v minulosti. Stephenova matka se bohužel tisku Carrie už nedožila.

Přijetí románu Prokletí Salemu, původně nazvaného "Druhý příchod" jakožto Kingovy druhé knihy bylo dostatečné na to, aby dalo Kingovi nálepku spisovatele hororů, ale nezdálo se, že by ho to trápilo. Pozdější prodej práv na dotisk u NAL mu vydělal polovinu z 500.000 dolarů prodejní ceny.

Kingovým třetím románem, který přišel do tisku, bylo Osvícení, inspirované víkendovou návštěvou jednoho hotelu. Stephen a Tabitha se rozhodli strávit víkend bez dětí v Stanleyově hotelu v Estes Parku. Jako mnohokrát předtím i potom, použil King skutečné postavy z hotelu, včetně Gradyho, hotelového barmana. King řekl: "Do postavy Jacka Torranceho jsem byl schopen vložit řadu svých nešťastných agresivních popudů...", tím myslel především alkoholismus, se kterým se takřka celá 80.léta potýkal a také drogová závislost. Tímto románem si definitivně připsal přízvisko spisovatele hororů.

Dalším Kingovým románem se stala kniha Svědectví, postapokalyptický obraz světa, po kterém se přehnala superchřipka Kapitán Trips. Tento více než tisícistránkový román byl S.King nucen drasticky zkrátit na příkaz vydavatele, úplné verze se jeho čtenáři dočkali až v roce 1989.

King se rozhodl z různých důvodů opustit Doubleday a připojit se k NAL (vlastníkovi vydavatelství Viking). Ten hlavní byl finanční. King však také objevil další postranní efekt. Když vydávali Mrtvou zónu, byla obálka mnohem přitažlivější pro oko, a kniha samotná měla lepší vzhled a atmosféru než knihy vydané Doubledayem.

Od té doby vydal více než 30 románů, a tiskem prošlo přes 100 milionů kopií.

Za zmínku stojí například román To (It, 1986), epický příběh o Zlu, které prochází staletími. Tato kniha o 1049 stranách je jedním z nejlepších hororů vůbec...Všichni se tady dole vznášíme...

Určitě je třeba říct, že v roce 1982 vydal 1.díl ságy Temná věž s názvem Pistolník (The Dark Tower I: The Gunslinger). Toto epické dílo S.King píše od studentských let a podle jeho vlastních slov je to jeho "opus magnum". S Temnou věží se protýká spousta jeho děl, jmenujme např.: Svědectví, To, Talisman, Nespavost, Černý dům, Srdce v Atlantidě, Dračí oči, Prokletí Salemu etc.
Tato sedmidílná sága psaná v rozmezí let 1982-2003 je zcela určitě jeho životním dílem, a hlavní postava, pistolník Roland Deschain z Gileadu, syn Stevenův jedna z jeho nejlepších (ne-li nejlepší) postav.

Stephen King má rád rockovou hudbu (např. Bruce Springsteena). Ve svých románem má řadu citací z rockových písní, a sám je členem skupiny Rock Bottom Remainders. Dalšími členy této skupiny jsou Dave Barry, Amy Tan, Robert Fulghum, Matt Groening (duchovní otec slavného seriálu Simpsonovi) a Roy Blount Jr. "Rock n Roll", říká Stephen King, "stále osvěžuje a posilňuje ty, kteří cvičí jeho záhady." On i další bestselleroví autoři v Rock Bottom Remainders čas od času vyjedou po východním pobřeží a pořádají vystoupení.

S. King se také může "chlubit" největším počtem zfilmovaných děl, byť většinou otřesně. Výjimky potvrzující pravidlo jsou 2 filmy: Vykoupení z věznice Shawshank (Shawshank Redemption) a Zelená míle (The Green Mile), oba od režiséra Franka Darabonta. Asi Stephenovi rozumí :-)

Nyní se zaměřme na Kinga, jako člověka. Zatímco mnozí z jeho nesčetných fanoušků jsou více než jen trochu výstřední, spisovatel sám se zdá být téměř promyšleně normální. Na sobě nosí Levisky, v náprsní kapse má kuličkové pero, dívá se na baseball a pije Pepsi. Žije poklidně v Bangoru, v Maine se ženou a dětmi. "Má žena, mé děti - mě vidí z jedné stránky," říká King, "ale když píšete, něco se stane - něco, co není normální. Ať už jsem kdokoli, když jdu okolo vás, je to jeden člověk. Ale někdo jiný píše ty knihy."

V roce 1989 podepsal King obchod s vydavatelstvím Viking, z kterého získal čistý zisk 35 millionů dolarů za čtyři knihy - nový rekord. Stejně velkoryse jako v případě oné smlouvy, ohlásil v roce 1997 své rozhodnutí Viking opustit, aby uzavřel novou smlouvu s firmou ochotnou zaplatit nabízenou cenu 17 milionů dolarů za jeho další román, Pytel kostí. Brzy se dohodnul se společností Simon and Schuster, která mu mohla dát odměnu 8 milionů dolarů za tisícistránkový svazek, včetně 50ti procentního podílu ze zisku z jeho prodeje a z prodeje dvou dalších děl - sbírky povídek a nebeletristické knize o psaní.

V roce 1999 Stephena Kinga porazilo auto a tato nehoda si vyžádala dlouhou a těžkou rekonvalescenci. Tato situace se odrazila v řadě momentů jeho následující tvorby, kterou musel kvůli ní značně omezit. Nicméně se s vervou pustil do práce a výsledkem jsou romány jako Pavučina snů, Černý dům a hlavně 3 záverečné části Temné věže: Vlci z Cally, Zpěv Susannah a 7.,Temná věž.

Citáty:
Srdce jsou od toho, aby se lámala, názory od toho, aby se měnily.
Fikce je pravda uvnitř lži a pravda o této fikci je jednoduchá: kouzla existují.
Jen nepřátelé mluví pravdu. Přátelé a milenci lžou neustále, neboť jsou polapeni v síti závazků.Dílo:
* 1973 Carrie
- česky Carrie, překlad Ivan Němeček, Laser 1992

* 1975 Second Coming

* 1975 Salem's Lot
o česky Prokletí Salemu, překlad Linda Bartošková, Laser 1994

* 1977 Rage

* 1977 The Shining
- česky Osvícení

* 1976 - 1978 Night Shift
- česky Noční směna, překlad Tomáš Eben a Pavel Medek, Mustang 1996
- sbírka 20 povídek: Prokletí jeruzalémské, Noční směna, Noční příboj, Jsem brána, Šroťák, Kostlivec, Šedá hmota, Bojiště, Náklaďáky, Mrtví se někdy vracejí, Jahodové jaro, Římsa, Trávníkář, Nekuřáci, a. s., Já vím, co potřebuješ, Děti kukuřice, Poslední příčka žebříku, Muž, který miloval květiny, Na dobrou noc, Žena v pokoji

* 1978 The Stand

* 1979 The Dead Zone
- česky Mrtvá zóna, překlad Tomáš Hrách, Beta 1999

* 1979 The Long Walk, jako Richard Bachman
- česky Dlouhý pochod, překlad David Petrů, Beta 2005

* 1980 Firestarter
- česky Žhářka, překlad Miloš Chlouba, Beta - Dobrovský+Ševčík 1998

* 1981 Cujo
- česky Cujo, Gemini, Bratislava 1992

* 1981 Danse Macabre

* 1981 Roadwork, jako Richard Bachman
- česky Srovnáno se zemí, překlad Ivan Němeček, Beta 2005

* 1982 Creepshow, kniha komiksů, kreslil Berni Wrightson

* 1982 The Dark Tower I: The Gunslinger
- česky Temná věž I: Pistolník, překlad Linda Bartošková, Beta 1999

* 1982 Different Seasons
- česky Čtyři roční doby, sbírka čtyř novel, Beta 2003
- výběr Nadaný žák a Tělo, Svoboda 1991

* 1982 The Running Man, jako Richard Bachman
- česky Running Man pod Kingovým jménem, Laser 1992

* 1983 Christine
- česky Christina, překlad Linda Bartošková, Beta 1997

* 1983 Cycle of the Werewolf, ilustroval Berni Wrightson

* 1983 Pet Sematary
- česky Řbitov zviřátek, překlad Ivan Němeček, první vydání Laser 1994

* 1984 The Eyes of the Dragon
- česky Dračí oči

* 1984 The Talisman, s Peterem Straubem
- česky Talisman, překlad Ivo Reitmayer, Perseus 1996

* 1984 Thinner, jako Richard Bachman

* 1985 Skeleton Crew

* 1985 The Bachman Books - soubor čtyř knih publikovaných pod Bachmanovým pseudonymem (bez Thinner)

* 1986 It
- česky To

* 1987 Misery
- česky Misery, překlad Miroslav Jindra

* 1987 The Dark Tower II: The Drawing of the Three
- česky Temná věž II: Tři vyvolení

* 1988 The Tommyknockers
- česky Tommyknockeři

* 1988 Nightmares in the Sky

* 1989 The Dark Half
- česky Temná půle

* 1989 Dolan's Cadillac (limitované vydání)

* 1989 My Pretty Pony (limitované vydání)

* 1990 The Stand: The Complete & Uncut Edition
- česky Svědectví

* 1990 Four Past Midnight
- česky Čtyři po půlnoci, soubor čtyř povídek, v Česku jako dvě knihy s červeným a modrým přebalem

* 1991 Needful Things
- česky Nezbytné věci, už dvě vydání

* 1991 The Dark Tower III: The Waste Lands
- česky Temná věž III: Pustiny

* 1992 Gerald's Game
- česky Geraldova hra

* 1993 Dolores Claiborne
- česky Dolores Claibornová

* 1993 Nightmares & Dreamscapes

* 1994 Insomnia
- česky Nespavost, překlad Gabriel Gössel, Melantrich 1997

* 1995 Rose Madder
- česky Rose Madder

* 1995 Umney's Last Case

* 1996 The Green Mile
- původně vydáno jako seriál o šesti částech: The Two Dead Girls, The Mouse on the Mile, Coffey's Hands, The Bad Death of Eduard Delacroix, Night Journey, a Coffey on the Mile
- česky Zelená míle, první vydání taktéž šestisvazkové (Dvě mrtvé holčičky, Myš na míli, Coffeyho ruce, Mizerná smrt Eduarda Delacroixe, Noční výprava a Coffey na míli), překlad Miloš Chlouba, Beta 1997 - 1998

* 1996 Desperation
- česky Beznaděj - překlad Linda Bartošková, Beta 1998

* 1997 Six Stories

* 1997 The Dark Tower IV: Wizard and Glass
- česky Temná věž IV: Čaroděj a sklo

* 1998 Bag of Bones
- česky Pytel kostí, překlad Linda Bartošková, Beta 2000, ISBN 80-86278-54-9

* 1999 Storm of the Century

* 1999 The Girl Who Loved Tom Gordon
- česky Holčička, která měla ráda Toma Gordona

* 1999 The New Lieutenant's Rap (limitované vydání)

* 1999 Hearts in Atlantis
o česky Srdce v Atlantidě, překlad Linda Bartošková, Beta 2001

* 2000 Secret Windows

* 2000 On Writing: A Memoir of the Craft (O psaní: Memoáry o řemesle; kombinace autobiografie a poradenství pro začínající spisovatele)

* 2001 Dreamcatcher
o česky Pavučina snů, překlad David Petrů, Beta 2002

* 2001 Black House s Peterem Straubem
- česky Černý dům, Beta 2003
- pokračování knihy Talisman

* 2002 From a Buick 8
- česky Z buicku 8

* 2002 Everything's Eventual: 14 Dark Tales
o česky Všechno je definitivní

* 2003 The Dark Tower I: The Gunslinger (upravená verze)

* 2003 The Dark Tower V: Wolves of the Calla
- česky Temná věž V: Vlci z Cally, Beta 2004

* 2004 The Dark Tower VI: Song of Susannah
- česky Temná věž VI: Zpěv Susannah, Beta 2005

* 2004 The Dark Tower VII: The Dark Tower
- česky Temná věž VII: Temná věž, Beta 2006

* 2005 The Colorado Kid

* 2006 Cell
- česky Puls, překlad Linda Bartošková, Beta 2006

* 2006 Lisey's Story
- česky Lisey a její příběh

* 2007 Blaze, jako Richard Bachman

* 2008 Duma Key

* 2008 Just After Sunset - sbírka povídek, vyjde v listopadu 2008

* 2009 Under the Dome
Naposledy upravil(a) Grindall dne pát 07. kvě 2010 15:16:13, celkem upraveno 6 x.
Glass? Who gives a shit about glass?

Uživatelský avatar
Grindall
Příspěvky: 2021
Registrován: sob 26. črc 2008 9:12:47

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od Grindall » sob 26. črc 2008 9:31:49

hello there!
Jestli je tu nějakej chorobnej Kingofil jako já, přihlašte se, ukažte se, můžem pokecat.
Ka je přece kolo, a to se pořád otáčí, ne?
Glass? Who gives a shit about glass?

Uživatelský avatar
John Sinclair
Příspěvky: 1614
Registrován: stř 11. čer 2008 19:46:03

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od John Sinclair » ned 27. črc 2008 12:31:35

Takže moje zakoupené:
TO - absolutně nejlepší kniha o d něj,a skoro i vůbec!
Pytel kostí - velice dobrý románek
Puls - zatim co vim poslední kniha a je to taky tipicky Kingovskej mazec
Srovnáno se zemí - napsáno pod pseudonimem a celkem zajímavé...
Pátá čtvrtina - soubor povídek.Nejlepší je ta,co je jako pocta Lovecraftovi

Moje Přečtené:
Všechno je definitivní - povídky a moje první setkání s ním.
Pavučina snů - Výborná sci-fi
Řbitov zvířátek - jeho klasický dílo,ale nebyla to podle mě až takvá bomba...i když poslení kapitola... :skull:
Temná půle - perfektní záporák.Jestě nikdy sem se tak neřezal při popisech vraždy X-D, to umí fakt jenom King
Lisin Příběh - zatim poslední,co sem čet,a ta mě teda dostala!!!
+ňáký povídkoví soubory,ale už nevim jména...

Uživatelský avatar
Grindall
Příspěvky: 2021
Registrován: sob 26. črc 2008 9:12:47

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od Grindall » ned 27. črc 2008 13:04:35

OK, takže moje zakoupené:
Temná věž I-VII: absolutně nedosažitelná sága, občas sice trochu kulhá logika děje, ale sper to ďas, pistolník Roland je moje top postava, fakt doporučuju, kdo má rád Kinga a nečet Temnou věž by to měl hoooodně rychle napravit. Ale chce to udělat si čas, dohromady to má přes 3000 (!!!) stran
To: po Temný věži další top, těch 1049 stran jsem přelouskal za tejden...ani jsem nechodil ven, prostě jsem žil tejden v Derry :winky:
Mlha: sbírka povídek, která mě zas tak nedostala, titulní Mlha je OK, pak Římsa, Poslední příčka žebříku, Nekuřáci a.s., jinak průměr
Lisey a její příběh: zatim jsem nečet :-|

přečtené:
Řbitov zviřátek: jedna z prvích knih co jsem od něj čet, totálně mě odrovnala, Mikmacké pohřebisko, náklaďáky Orinco...prostě mazec, musim přečíst znova a srovnat s tim, co jsem od tý doby přečet
Nespavost: mazec, spojitost s Tím a Temnou věží, začátek ve stylu společenskýho románu, od druhý půlky hard core horror s přesahem do dramatua a fantasy
Talisman: fantasy horror, opět spojitost s Temnou věží, kvalitka
Osvícení: co k tomu dodat, klasika
Temná půle: víceméně standard, první půlka knihy se mi líbila, pak to bylo...takový nesrovnaný, i když ty vrány... >:-(
Zelená míle: super věc, ještě smutnější než film (logicky :chjo: )
Prokletí Salemu: klasickej horůrek, motiv upírský epidemie v maloměstě je fakt...kingovskej :winky:
Svědectví: jedna z nej, popis celosvětový epidemie superchřipky s 99% úmrtnosti je fakt nehoráznej, potom tam King zapojil trochu moc religiózních témat, ale i tak, jedna z nejlepších
Beznaděj: docela hard core horor, ale opět, na můj vkus trochu moc Boha
Pavučina snů: sci-fi horor, spojitost s Tím, hukot...a to co pan Šedý našel v Derry, oh shit...Pennywise žije!!!
Noční směna: sbírka povídek, lepší než Mlha řekl bych
jsem se celkem rozepsal, co? No jo, jsem fakt úchyl, co naděláš :winky:
Naposledy upravil(a) Grindall dne úte 05. srp 2008 13:06:20, celkem upraveno 1 x.
Glass? Who gives a shit about glass?

Uživatelský avatar
Alexandr
Příspěvky: 2254
Registrován: sob 31. kvě 2008 20:05:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od Alexandr » ned 27. črc 2008 16:18:32

Já s Kingem spíš teprve začínám...koupenou nemám žádnou knihu(to co jsem zatím četl bylo buď z knihovny nebo jako e-book).
Četal jsem zatím:
Beznaděj: Souhlasím s Randall Flaggem-slušný horor, ale trochu moc Boha(tak mně napadlo-je King věřící? :-) )
Mrtví se někdy vracejí: otázka k Randall Flaggovi-nepopletl sis některé povídky s Mlhou? :-D
Tahle sbírka se i líbila-nejvíce asi Noční směna, Bojiště(miniaturní jaderná bomba byla super! :-D ) a titulní Mrtví se někdy vracejí ale nedá se říct že některá z povídek by mně nezaujala.
Černý Dům(ve spolupráci s Peterem Straubem): Tohle čtu teď-zatím nemůžu moc posoudit protože jsem asi na osmdesáté straně-včera jsem zjistil že je to druhý díl Talismanu-no nic přečtu to naopak :-D

Uživatelský avatar
TheLeader
Příspěvky: 1084
Registrován: ned 01. čer 2008 0:57:52

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od TheLeader » ned 27. črc 2008 17:47:51

Já jsem třeba Talisman nečet, ale Temný Dům jo a řadím to někam na top knížek od Kinga (od těch, který jsem četl)

Jinak zakoupené máme doma snad všechny knížky, které vyšly v češtině (mamka je kingofil a já celkem taky), takže vypisovat je nebudu, ale všechny jsem nečet. Co jsem čet:

Srdce v Atlantidě- výborná, hrozně se mi líbila, vůbec ne horrorová, ale to nevadí, skvělý příběhy

4 po půlnoci- hodně se mi líbila povídka Sluneční pes a Časožrouti, ten zbytek mě zas tak nedostal

Misery- no tohle je klasika, podotýkám, že i zfilmovaná verze je dobrá, ale kniha je nepřekonatelná

To- to je bez komentáře

Žhářka- skvělá knížka, dost mě to tenkrát chytlo :-)

Dračí oči- horrorový pohádky pro Kingovy děti, byla to jeho první knížka, kterou mi mamka dovolila přečíst (v 8 letech)

Černý Dům- viz. nahoře

Osvícení- bez komentáře

Mrtvá zóna- tohle už si moc nepamatuju, ale myslim, že mě to moc nebavilo

Tommyknockeři- uplně typická kingovsština

Running Man- skvělý sci-fi, podle mě jeho nejlepší

Dlouhý pochod- nepamatuju si konec, ale zhltl jsem to za dvě hoďky

Geraldova hra- pěkně nechutný :-D

Uživatelský avatar
John Sinclair
Příspěvky: 1614
Registrován: stř 11. čer 2008 19:46:03

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od John Sinclair » ned 27. črc 2008 18:08:43

8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O


Je ta Sobotka blízko Trutnova??????????Řekni ano!!Prosím ;;-( ;;-(

Uživatelský avatar
Grindall
Příspěvky: 2021
Registrován: sob 26. črc 2008 9:12:47

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od Grindall » ned 27. črc 2008 19:37:14

Jak se to tu takhle rozjelo, musim přidat knihy, na který jsem zapoměl:
Misery: jeden z mála "nehororů", o to působivější, film super
Mrtvá zóna: jedna z mejch nejoblíbenějších, a taky nejsmutnějších, konec hlavního hrdiny je fakt ;;-(
Nadaný žák: moje první setkání s Kingem, mrazivěj příběh, opět bez prvků fantastiky, ale nezapomenutelnej

Ale musim tady vypsat i pár mých dalších oblíbenců, přece jen, nejsem úplně monogamní :-P :
Anthony Burgess, Frederick Forsyth, Mario Puzo, Philip K. Dick, William S. Borroughs, H.P. Lovecraft, E.A. Poe, George Orwell, Ray Bradbury, J.R.R.Tolkien, Milan Kundera etc.
Glass? Who gives a shit about glass?

Uživatelský avatar
Terror
Příspěvky: 1666
Registrován: úte 03. čer 2008 6:55:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od Terror » pon 28. črc 2008 8:00:06

Takže, nebudu tady vypisovat všechno, co jsem od Kinga četl, bylo by to dlouhé a hlavně bych opakoval to, co tady už většina napsala. Zaměřím se na TOP TEN.

1. To - Jasně nejlepší Kingův horor. Superpecka, kterou se chystám přelouskat znovu.
2. Svědectví - Postkatastrofická bible.
3. Prokletí Salemu - U tohohle jsem se opravdu bál!
4. Running Man - Jednoduché, krátké, úderné a geniální!
5. Nezbytné věci - Návrat do Derry ve velkém stylu.
6. Carrie - První Kingův horor, kde se ještě nerozepsal do mnohasetstránkových popisů.
7. Nadaný žák - První věc, co jsem četl. První české vydání Kinga. První literární orgasmus.
8. Cujo - Kingův standard, ale mě opět dostal.
9. Osvícení - Co dodat k jednomu z kultů?
10. Geraldova hra - Tady jsem ocenil mistrovo "vaření z vody". Téměř celou knihu se nic neděje, hlavní hrdinka je připoutána na loži v místnosti s mrtvolou, ale mě přesto mrazilo a nenudil jsem se.

Knihy, které mě naopak zklamaly jsou Tommyknockeři, Pavučina snů a Dračí oči.

2 Randall Flagg: Mezi autory, které jsi vypsal, jsou i moji oblíbenci (Burgess, Dick, Lovecraft, Poe, Bradbury, Tolkien). Vyšlo u nás od Burgesse i něco jiného, než Mechanický pomeranč? A co Clive Barker, říká ti to něco? Pokud se ti líbí Temná věž, myslím, že tohle je autor pro tebe.
Jsem ze staré školy. Nebijte mě, nemůžu za to. Ale taky se za to nestydím.

Uživatelský avatar
Grindall
Příspěvky: 2021
Registrován: sob 26. črc 2008 9:12:47

Re: Stephen "Crimson" King

Příspěvek od Grindall » pon 28. črc 2008 8:18:31

Servuz,Mr.Terror, od Burgesse jsem se pokoušel přečíst ještě Nothing like the sun (už si nepamatuju na překlad :winky: ), ale po 20ti stranách jsem to odložil. Ale v jeho případě stačí jen Mechanický pomeranč abych ho řadil mezi svý oblíbence. Nehorázná záležitost, nějakej ten tolčok a čelovek je ouplně frendík, že :-) Musim přečíst znova
Jinak od Clive Barkera jsem četl jen jednu z Knih krve, už nevim jakej díl, a nějak zvlášť mě to nevzalo. Můžeš něco doporučit?
P.S. Tobě se Věž nelíbí???
Glass? Who gives a shit about glass?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti