Alexi Laiho

Diskuse o známých a významných představitelích metalové hudby.
Uživatelský avatar
Metal Heart
Příspěvky: 1424
Registrován: sob 31. kvě 2008 23:54:24

Alexi Laiho

Příspěvek od Metal Heart » ned 10. srp 2008 14:36:37

Alexi Laiho


Obrázek

Výrazný představitel finské metalové scény, jehož jméno se během posledních let začalo v úctyhodném tempu šířit do celého světa. Frontman nadupané, stylově trochu širší kapely Children of Bodom, vyhledávaný producent, úspěšný skladatel a textař, host na prestižních albových i pódiových projektech, leader několika dalších kapel a sestav - to je Alexi Laiho, sedmadvacetiletý, technicky vysoce erudovaný kytarista se stále se rozšiřujícím stylovým záběrem skladby i hry.

Tento velký obdivovatel Steveho Vaie, Joea Satrianiho, Yngwieho J. Malmsteena, Randyho Rhoadse, Jakea E. Leea a Zakka Wyldea, ctitel Manowar, Stone, Stratovarius, W.A.S.P., Judas Priest, ale také zanícený posluchač tvorby Johanna Sebastiana Bacha, Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena se stal natolik osobitým pojmem kytarové scény, že takové firmy jako Jackson a dokonce i ESP přikročily k produkci jeho custom modelu (jeho oblíbené kytaře ESP RV398AL se dostalo vyznamenání, když byla spolu s Ibanezou Jem MirrorTop Custom Steveho Vaie a '81 Gibsonem "Grail" Les Paulem Customem Zakka Wyldea uvedena v časopise Guitar World jako jedna ze tří nejvýraznějších kytar současné scény).

Alexi Laiho se narodil 8. dubna 1979 v Espoo ve Finsku. Už v útlém věku ho hudba nesmírně přitahovala, takže již v pěti letech se začal učit na housle. K tomu si v průběhu školní docházky, v podstatě hned, jak mohl dosáhnout na pedály, připojil i klavír. To ovšem netrvalo dlouho, protože se přihodila jedna událost, pro jeho další uměleckou dráhu naprosto zásadní.

Když mu táhlo na jedenáctý rok, tak shlédl na MTV Steveho Vaie, a to ho tak uchvátilo, že odvrhnul housle i klavír a rezolutně prohlásil, že se chce věnovat kytaře. K tomuto rozhodnutí sice nedošlo najednou, zrálo v něm už nějakou dobu předtím, protože jeho sestra byla velkým fanouškem W.A.S.P., Stone a Poison. Vai ale byla ta příslovečně poslední kapka, která rozhodla.

Alexi začal, podle své sestry prý úplně nenasytně, poslouchat metalové a hard a heavy kapely. Ve snaze ještě více proniknout do tajů kytary se přihlásil na vyhlášenou finskou konzervatoř Pop a Jazz. To už byl vlastníkem Tokaie (kopie stratocastera) a šedesátiwattového komba Marshall. Jako druhý nástroj si zvolil klavír, což mu, jak později prohlásil, ještě více usnadnilo skladatelskou práci, zejména ve vztahu vytváření unison a duet s klávesami v pozdějších Children of Bodom:

"Když to vyhovuje oběma, kytaristovi i klávesákovi, tak je to ono. Ale když se musí jeden z nich nutit do obratů a postupů, které jsou sice pro jednoho běžné, ale pro druhého neobvyklé a obtížněji zvládnutelné už jenom z hlediska charakteristiky hry na ten určitý nástroj, tak to je špatně."

Ještě na konzervatoři založil Laiho kapelu T.O.L.K., která se věnovala spíše experimentální hudbě. Šlo ovšem jen o studentský výstřelek, který Alexiho rozhodně nemohl uspokojit. A tak roku 1993 vznikla skupina Inearthed, která se ve svých počátcích orientovala spíše na death metal. Zakládající sestavu, vedle Alexiho, tvořili bubeník Jaska W. Raatikainen a baskytarista Samuli Miettinen. Společně nahráli své první demo Implosion of Heaven, kde se jako skladatel zvýraznil spíše Miettinen.

Po dva roky kapela objížděla kluby a pomalu si získávala fanoušky. O výrazném postupu vzhůru se však rozhodně nedalo hovořit. Důležitým zlomem v jejich kariéře pak bylo to, že Miettinen musel z kapely odejít; jeho rodina se stěhovala do USA. Přispěl ještě skladatelsky na druhé, připravované demo, ale tím jeho členství v kapele skončilo.

Alexi se tehdy rozhodl, že by měl zvuk skupiny obohatit klávesovými plochami. Protože však žádný stálý člen nebyl zrovna k mání, klávesové party obstarali střídavě oba zbylí muzikanti, Alexi a Jaska. Bylo ale jasné, že se složení kapely musí co nejrychleji stabilizovat. Raatikainen, který tehdy hrál i na lesní roh v místním big bandu, tam kontaktoval trumpetistu Alexandra Kuoppalu, který také hrál na kytaru. Ten nabízené lano přijal. Sestavu pak na přelomu let 1995 a 1996 doplnili baskytarista Henkke 'Blacksmith' Seppala a klávesák Jani Pirisjoki. Kvintet se poměrně brzy sehrál a svým pojetím death metalu, který stále výrazněji obohacoval o melodické prvky, pomalu získával na místní scéně renomé.

Shining - 3. Inearthed demo V tomto složení se také kapela vydala do studia, což vyústilo ve vydání dema Shining. I když demo bylo dobře nahrané a muzikantsky usazenější než předchozí EP, přesto se jim nepodařilo získat více pozornosti. Tehdy se skupina rozhodla udělat poslední, zoufalý krok - totiž na své vlastní náklady, o jejichž výši si tehdy nebylo třeba dělat iluze, natočit a vydat album.

Laiho tehdy chtěl dát ještě více prostor klávesám, ale Pirisjoki přestával po stránce instrumentální jeho požadavkům vyhovovat. Zvláště, když se kapela odhodlala k tak riskantnímu kroku, chtěl mít Alexi všechno podle svých představ. Náhradníka, talentovaného klavíristu Janneho 'Warmana' Wirmana, přivedl opět Jaska. Jak se velmi brzy ukázalo, měl jeho vstup do kapely na celkový zvuk a stylové směřování podstatný vliv. Jeho nesporně technické kvality výborně korespondovaly s Alexiho technikou, navíc jeho cit pro plochy a harmonii podtrhnul Alexiho cit pro improvizaci.

Přes Alexandra Kuoppalu se dostaly k Samimu Tenetzovi z Thy Serpent, který je postoupil vedení daleko mocnějšímu labelu, Spinefarm Records. Materiál se společnosti tak zalíbil, že smlouva byla v podstatě dílem okamžiku. S jednou podmínkou. A tou byla změna jména. Členové kapely si prý tehdy vzali na pomoc telefonní seznam a při jeho pročítání narazili na jezero Bodom. Když si uvědomili, že dodnes šokující příběh, který obestírá toto jezero, by mohl být pro Finy dostatečně lákavý a vzbuzující pozornost, rozhodli se ho použít. Děti od jezera Bodom...

Something Wild vyšlo a setkalo se s velkým zájmem. Vzbudilo pozornost i labelu Nuclear Blast, který kapele nabídl distribuci pro evropský trh. Skupina vystupovala i na řadě festivalů, předskakovala například Dimmu Borgir, Hypocrisy a dalším. Na těchto turné ale byli bez Janneho, který zrovna dělal závěrečné zkoušky. Nejdříve ho na čas nahradila Erna Siikavirta, později, po natočení dalších nových skladeb, jako Towards Dead End, Children of Bodom či Downfall, Kimberly Goss (od Sinergy, Dimmu Borgir, Therion).

V této době se Alexi přes velmi schopně se rozjíždějící kapelu poohlédl i po další činnosti. Stal se sólovým kytaristou Impaled Nazarene, vstoupil do Thy Serpent a začal hostovat u Sinergy, s nimiž v průběhu října a listopadu 1998 natočil LP Beware the Heavens. Ačkoliv stále tvrdil, že Children of Bodom jsou jeho hlavní kapelou, přesto byla u Sinergy jeho role opravdu významná (a dodnes je). Zvláště, když k Sinergy vstoupil Roope Latvala, jeho dávný vzor. Jejich kytarové bitvy se staly na metalových pódiích příslovečnými.

Už tehdy začal být Alexi známý i pro tuto svou vášeň neustále hrát, s kýmkoli. Dlužno říci, že jeho aktivity neslábnou ani v současné době... Roku 2001 sice z nedostatku času spolupráci s Impaled Nazarene ukončil, ale zato si zahostoval u Norther (Mirror of Madness), na jaře 2004 zformoval punkový projekt Kylähullut (prozatím vydali čtyři EP a 2 albumy), v létě toho roku si zahrál s Crazy Train, revivalem Ozzyho Osbournea, podílel se na produkci (např. na debutovém albu kapely Griffin)... Vraťme se ale do konce devadesátých let. Přes obrovský úspěch totiž nešlo vše tak lehce. Velký nápor aktivity znamenal nesmírný tlak na psychiku, čemuž Alexi rok po vydání jejich debutu podlehl a dokonce se pokusil o sebevraždu...

Alexi na Tokyo Warhearts show Další album, Hatebreeder, se stalo ještě úspěšnějším, kapela potvrdila své renomé i sadou koncertů v Japonsku, kde hráli se Sinergy a In Flames. Záznam z těchto koncertů můžeme slyšet na live desce Tokyo Warhearts. Úspěch se držel i dalších desek. Follow the Reaper nabídla syrovost předchozího alba, vyšperkovanou stále markantnější technickou ekvilibristikou, Hate Crew Deathroll přidala na drsnosti, celkové sehranosti a vyváženosti skladeb (viz např. Angels Don't Kill, Hate Crew Dathroll či Sixpounder), aj album Are You Dead Yet? je výbornou ukázkou spolupráce kláves a kytary. Kapela se zde navíc hodně zamyslela nad skladbou jako takovou (např. Punch Me I Bleed), dala hodně průchod svým instrumentálním ambicím a pustila se i do méně probádaných zvukových ploch. Tato deska také zaznamenala výraznou personální změnu, kdy již dva roky před jejím vydáním opustil řady kapely Kuoppala. Byl nahrazen Roopem Latvalou, Alexiho dávným vzorem...
Pro skalní fanoušky...

Opusťme nyní Children of Bodom a zaměřme se přímo na některé zajímavosti Alexiho osobnosti. Tak například jeho vztah ke kytarám je zrovna v tomto stylovém ranku hodně osobní:

"Jestliže budete na svou kytaru hrát hodně, vytvoří se pouto mezi vámi a tím nástrojem. Kolikrát jsem si říkal, že všechno se může zhroutit, řada věcí nemusí vyjít, ale vždycky můžu hledat útěchu u své kytary, protože ta bude stát při mně. Snažím se být se svou kytarou co nejvíc. Často jsem s ní i spal, dávám si ji do postele vedle sebe..."

Vztahu ke kytarám se týká i další příběh. V září roku 2002 hráli Children of Bodom na Spinefeast. Po vystoupení se konal, jak jinak, večírek. Během něj si Alexi své kytary, tehdy custom modely Jacksony Randy Rhoads, uložil ve vedlejší místnosti, protože se bál, že během party by mohly dojít úhony. Jenže ráno, když se probral, zjistil, že mu všechny nástroje někdo ukradl. Jak uvedli jeho kolegové, Alexi nesl tu ztrátu opravdu dost těžce a to nejen z hlediska toho, že v podstatě neměl na co hrát:
"Jako kdybych ztratil svoje přátele..."

Zbytek turné odehrál na Jacksona RR Custom Green Pinstripe. Toho si vypůjčil od Roopeho Latvaly, který tehdy hrál se Sinergy, s nimiž Children of Bodom společně vystupovali. Jenže jako naschvál, na posledním koncertu se krk i tohoto Jacksona zlomil:
"Bylo to jako nějaké znamení..."

Hned po turné Alexi kontaktoval firmu Jackson, aby mu co nejrychleji vyrobila jeho custom modely. Jenže v této době byla značka Jackson pohlcena koncernem Fender, takže management firmy byl nucen Aleximu sdělit, že by byli schopni mu dodat jeho kytary až tak za rok. Což bylo pro Laiha samozřejmě nemyslitelné, a tak zkusil kontaktovat ESP. Ti po něm okamžitě skočili a nabídli, že mu kytary i s jeho připomínkami dokážou dodat do tří měsíců. A bylo rozhodnuto, Laiho přešel k ESP, spolu s ním z kapely i Kuoppala a Seppala.

Pro Alexiho je typická naprostá oddanost živým vystoupením. Jak sám říká, fanoušci si zaplatili a já jim musím dát to, co chtějí. A to za každou cenu. Roku 1999 například vystupovali Children of Bodom a Impaled Nazarene v Mexiku. Laiho měl vysokou horečku, bylo mu špatně, ale na pódium šel a oba koncerty odehrál, ačkoliv mezi přídavky zvracel... Když hostoval u Sinergy, hrál dokonce se zlomenou nohou... Ani tehdy, když ho začalo bolet kdysi zlomené žebro, se nesnažil vyhnout pódiu:

"Bylo to v Japonsku a musel být přivolán lékař. Nakonec jsem nemohl zpívat, jenže nehrát v Japonsku, to je umělecká sebevražda. Neřeknu někde ve východním Německu, ale tady nás hodně berou, takže to prostě musí jet dál."
Thrash 'till Death

Uživatelský avatar
Metalic
Příspěvky: 1275
Registrován: ned 01. čer 2008 13:31:08

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od Metalic » pon 11. srp 2008 11:07:04

Hodně kvalitní muzikant a jeho hra je pro mě přímo fantastická. Někde jsem četl, že se spíš v kapele cití jako kytarista, než zpěvák tak doufám, že se jako kytarista bude dál vyvíjet.


Obrázek
Cítím, jak dýchaj
Slyším je, jsou v mojí temnotě
Sráží mě k zemi jejich touha znovu se narodit
Teď sloužím Ďáblu smrtí a zlem
Roznáším zkázu, jsem démonem

Uživatelský avatar
cradle4filth
Příspěvky: 26
Registrován: stř 10. zář 2008 20:20:42

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od cradle4filth » pon 15. zář 2008 17:33:53

velmi dobry hudobnik...skvely gitarista, vokalista, showman,...pre mna proste jeden z naj metalovich osobnosti vobec :rock:

Uživatelský avatar
gazosh
Příspěvky: 230
Registrován: ned 01. čer 2008 20:40:33

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od gazosh » sob 20. zář 2008 23:52:46

Já jsem na něj zase víc než alergický a i když se cítí spíš jako kytarista, tak já ho považuju za průměrnýho kytaristu, který si až příliš věří.
Obrázek

Uživatelský avatar
umrlec
Administrátor fóra
Příspěvky: 2536
Registrován: úte 27. kvě 2008 19:22:04

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od umrlec » ned 09. lis 2008 21:24:28

Přepiš to W... a rychle.

Uživatelský avatar
Metal Heart
Příspěvky: 1424
Registrován: sob 31. kvě 2008 23:54:24

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od Metal Heart » ned 09. lis 2008 23:38:34

Tyto smysluplné výlevy bych rovnou mazal...
Thrash 'till Death

Uživatelský avatar
Banshee
Příspěvky: 160
Registrován: ned 01. čer 2008 11:16:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od Banshee » úte 11. lis 2008 22:24:03

kytarově ujde.... ale jinak srry, mě svym zjevem připomíná děvku... (to jedno video co jsem viděl )
COB mě holt nikdy nechytly...
Potoky krve z četných zranění,
hromady mrtvol okolo
Takhle to skončit nemělo,
Zůstal jsem sám...

Uživatelský avatar
Zodiac
Příspěvky: 2042
Registrován: stř 30. črc 2008 21:24:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od Zodiac » úte 11. lis 2008 22:30:12

Mam rad jeho i CoB
Oh my baby, oh why, oh my

Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 856
Registrován: úte 03. čer 2008 19:23:28

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od Sammael » čtv 04. pro 2008 17:29:22

Alexi je pro mě kytarový vzor...

Uživatelský avatar
TheLeader
Příspěvky: 1084
Registrován: ned 01. čer 2008 0:57:52

Re: Alexi Laiho

Příspěvek od TheLeader » pát 05. pro 2008 6:17:05

Já jsem na tom tak nějak jako Gazosh .-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti